Zi de reculegere la Dej

Publicat pe: 15 aprilie 2011|Secțiunea: Ştiri|

În data de 9 aprilie 2011 au avut loc o reculegere pentru tinerii parohiei „Sfântul Anton” din Dej. Am ȋnceput această experienţă prin a discuta alături de Sora Daniela,OSBM despre cartea Genezei, capitolul 3 – Misterul răului, după o lectură a acestui capitol, am ȋncercat să răspundem la o serie de ȋntrebări precum: „Care este păcatul lui Adam şi Eva? Ce ȋnseamnă a păcătui? Care sunt consecinţele păcatului? Ne regăsim ȋn atitudinea lui Adam și Eva ȋn faţa ispitei?” Astfel am descoperit importanţa pe care a avut-o păcatul primilor oameni asupra urmașilor lor și asupra ȋntregii omeniri.

În a doua parte a zilei de reculegere, Sora Daniela ne-a ajutat să ȋncercăm să “dăm sens vieţii noastre” prin explicarea unor noţiuni privitoare la comportament și gândire precum personalitatea și temperamentul și prin o scurtă meditaţie asupra ȋntrebărilor: Cine sunt? De unde vin? Ce trebuie să devin?

Am continuat prin a ne dedica lui Dumnezeu prin cântece si rugăciuni.

Mădălina Borzaşi

imagine

via Cluj.ASTRU.ro