Tinereţe, rugăciune, cântec şi voie bună în Grădina Botanică „A. Borza”

Publicat pe: 21 aprilie 2011|Secțiunea: Ştiri|

Un grup de tineri astrişti şi nu numai au sărbătorit în ziua de 17 aprilie 2011, în Duminica Floriilor, Ziua Mondială a Tineretului la nivel local printr-o ieşire în Grădina Botanică din Cluj-Napoca. Tinerii s-au bucurat de prezenţa în mijlocul lor a câtorva preoţi şi a PS Florentin Crihălmeanu, Episcop greco-catolic de Cluj-Gherla. Oaza de verdeaţă din inima oraşului a fost dăruită clujenilor de preotul profesor Alexandru Borza, cel care a fost şi fondatorul Asociaţiei Tineretului Român Unit – ASTRU Cluj în 1927.

După o plimbare prin Grădina Botanică, admirând lalele şi magnoliile, tinerii s-au oprit într-un foişor pentru a cânta şi a se ruga. PS Florentin le-a propus spre meditaţie Psalmul 138, un psalm care sintetizează într-un mod extrem de simplu şi concret esenţa motivaţiei de a-l lăuda pe Dumnezeu. La final, astriştii i-au făcut o vizită doamnei Viorica Lascu, fiica în vârstă de 91 de ani a profesorului Alexandru Borza, care locuieşte în apropierea Grădinii Botanice. Doamna Viorica Lascu a făcut parte, în tinereţe, din Asociaţie. A fost un moment emoţionant, un schimb de trăiri între generaţii, o mărturie a faptului că tinerii pot găsi modele de viaţă în generaţiile care îi preced, aşa cum amintea şi Papa Benedict al XVI-lea în mesajul pentru Ziua Mondială a Tineretului din acest an.

imagine

imagine

imagine

via Cluj.ASTRU.ro