Tinereţe, rugăciune, cântec şi voie bună în Grădina Botanică “A. Borza”

publicat la 21 aprilie 2011 în Ştiri

Un grup de tineri astrişti şi nu numai au sărbătorit în ziua de 17 aprilie 2011, în Duminica Floriilor, Ziua Mondială a Tineretului la nivel local printr-o ieşire în Grădina Botanică din Cluj-Napoca. Tinerii s-au bucurat de prezenţa în mijlocul lor a câtorva preoţi şi a PS Florentin Crihălmeanu, Episcop greco-catolic de Cluj-Gherla. Oaza de verdeaţă din inima oraşului a fost dăruită clujenilor de preotul profesor Alexandru Borza, cel care a fost şi fondatorul Asociaţiei Tineretului Român Unit – ASTRU Cluj în 1927.

După o plimbare prin Grădina Botanică, admirând lalele şi magnoliile, tinerii s-au oprit într-un foişor pentru a cânta şi a se ruga. PS Florentin le-a propus spre meditaţie Psalmul 138, un psalm care sintetizează într-un mod extrem de simplu şi concret esenţa motivaţiei de a-l lăuda pe Dumnezeu. La final, astriştii i-au făcut o vizită doamnei Viorica Lascu, fiica în vârstă de 91 de ani a profesorului Alexandru Borza, care locuieşte în apropierea Grădinii Botanice. Doamna Viorica Lascu a făcut parte, în tinereţe, din Asociaţie. A fost un moment emoţionant, un schimb de trăiri între generaţii, o mărturie a faptului că tinerii pot găsi modele de viaţă în generaţiile care îi preced, aşa cum amintea şi Papa Benedict al XVI-lea în mesajul pentru Ziua Mondială a Tineretului din acest an.

imagine

imagine

imagine

via Cluj.ASTRU.ro

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *