Funeraliile Arhiepiscopului ad personam George Guţiu, mărturisitor al credinţei, Episcop de Cluj-Gherla între 1990-2002

publicat la 14 mai 2011 în Ştiri

Despărţirea vremelnică de Arhiepiscopul ad personam George Guţiu, Episcop de Cluj-Gherla între anii 1990-2002, a fost prilejul unor momente de intensă comuniune şi înălţare spirituală pentru toţi cei ce l-au cunoscut şi iubit pe blândul păstor care a împărtăşit atât de profund soarta Bisericii Române Unite. IPS George s-a născut şi s-a format în perioada de înflorire a Bisericii, a intrat cu ea în întunericul prigoanei comuniste dar luminând de acolo cu mai multă putere, a revenit apoi în legalitate odată cu Biserica, conducând-o pe drumul refacerii propriilor structuri.

S-a mutat la Domnul într-o zi a Învierii, duminică, 8 mai 2011, şi întreaga ceremonie de înmormântare a fost trăită de cei circa 2000 de participanţi ca pe o înviere în Biserică – o mărturie de credinţă a prezentului, datorată mărturiei Înalt Preasfinţiei Sale George Guţiu prin întreaga sa viaţă, cum însuşi a mărturisit în cuvântul rostit la consacrarea ca Episcop al Eparhiei de Cluj-Gherla, pe Stadionul Municipal din Cluj, în 17 iunie 1990: “Cred într-Una Sfântă Catolică şi Apostolică Biserică – a fost deviza vieţii mele. Cu acest crez şi în acest crez am trăit şi după ce m-am eliberat din închisoare şi tot acest crez vreau să-mi însoţească zilele pe care mi le va mai da Bunul Dumnezeu”.

imagine

Luni, 9 mai 2011, trupul neînsufleţit al IPS George a fost depus în capela de la Sediul Episcopiei, urmând ca marţi, 10 mai, să fie aşezat în faţa altarului din Catedrala episcopală Schimbarea la Faţă. La catafalcul Ierarhului s-a făcut veghe permanentă, atât prin vizitele credincioşilor şi ale persoanelor consacrate care au dorit să îşi ia bun rămas, cât şi prin programul de rugăciune neîntreruptă făcută de preoţi şi studenţii teologi. Funeraliile s-au desfăşurat joi, 12 mai 2011. De la ora 11, la Catedrala episcopală s-a celebrat Sfânta Liturghie arhierească pentru sufletul adormitului serv al lui Dumnezeu Arhiereul George.

PF Lucian Mureşan, Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, a celebrat împreună cu PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, şi ceilalţi Ierarhi greco-catolici: PS Virgil Bercea, Episcop de Oradea; PS Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj; PS Mihai Frăţilă, Episcop auxiliar de Alba-Iulia şi Făgăraş şi Vicarul Bucureştilor; PS Vasile Bizău, Episcop al Curiei Arhiepiscopale Majore; PS Keresztes Szilárd, Episcop emerit de Hajdúdorog (Ungaria); PS Milan Šašik CM, Episcop de Munkachevo (Ucraina), şi cei romano-catolici: IPS György Jakubíni, Arhiepiscop de Alba Iulia; PS Petru Gherghel, Episcop de Iaşi; PS Martin Roos, Episcop de Timişoara; PS Jeno Schönberger, Episcop de Satu Mare; PS László Böcskei, Episcop de Oradea; PS Cornel Damian, Episcop auxiliar de Bucureşti.

În semn de comuniune, IPS Andrei Andreicuţ, Arhiepiscop şi Mitropolit ortodox al Clujului, a asistat la Sfânta Liturghie şi la Prohodul înmormântării, împărtăşind durerea Bisericii Greco-Catolice, dar şi nădejdea reîntâlnirii “acolo unde nu mai este nici scârbă, nici suspinare, ci viaţă fără de sfârşit“, după cum a transmis în mesajul de condoleanţe adresat PS Florentin.

Răspunsurile liturgice au fost date de corurile reunite ale studenţilor teologi din Oradea şi Cluj-Napoca, dirijate de Radu Mureşan. La celebrare au fost prezenţi peste 200 de preoţi şi un mare număr de persoane consacrate din diferitele ordine călugăreşti, precum şi numeroşi credincioşi laici. Catedrala fiind neîncăpătoare, credincioşii au putut urmări celebrarea liturgică şi pe un ecran instalat afară, sub cupola cerului senin. Un omagiu au adus Arhiepiscopului George, prin participarea la funeralii, şi membrii celorlalte culte şi comunităţi creştine, între care dl. consilier eparhial Diende Janos de la Eparhia Reformată din Ardeal şi dl. consilier episcopal Ghezei Csaba, de la Biserica Unitariană din Transilvania.

imagine

Ultimul drum pământesc al Înalt Preasfinţitului George a fost însoţit şi de primarul Clujului, dl. Sorin Apostu, precum şi de numeroase personalităţi ale vieţii politice şi culturale, care au dorit să ia parte la funeralii: dl. subprefect Vasile Cosma, dl. consul general al Ungariei Szilágyi Mátyás, dl. senator Marius Nicoară, dl. deputat Horea Uioreanu, dl. deputat Vasile Soporan, dl. deputat Mircea Giurgiu, dl. consilier judeţean Ioan Petran, dl. doctor economist Gheorghe Funar, dl. colonel Gheorghe Oltean, dl. prorector al Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, prof. Nicolae Bocşan, dl. prorector a Universităţii Tehnice clujene, prof. Mihail Abrudean, şi dl. academician Aurel Pop.

La încheierea Sfintei Liturghii s-a ieşit în procesiune din Catedrală. Având în frunte Crucea şi Evanghelierul, preoţii, reprezentanţii celorlalte culte religioase, Episcopii, PF Lucian, urmaţi de corul teologilor, sicriul purtat de 6 preoţi, membrii familiei îndoliate, autorităţile de stat, persoanele consacrate, tinerii care purtau coroane de flori şi apoi credincioşii, într-o atmosferă de reculegere, s-au îndreptat spre Catedrala în construcţie din Piaţa Cipariu, lăcaşul pe care Arhiepiscopul George Guţiu, împreună cu Mons. Tertulian Langa, l-au ctitorit.

imagine

În Capela Sfântul Iosif din incinta viitoarei catedrale greco-catolice clujene s-a celebrat slujba Prohodului. După rugăciune, a luat cuvântul PF Lucian, care a amintit lungul şir al martirilor şi mărturisitorilor credinţei creştine, la care se adaugă acum “îmbrăţişarea lui Isus cel răstignit şi înviat a blândului Arhiepiscop George Guţiu”. Prin cuvinte pline de trăirea momentului, Întâistătătorul BRU a prezentat modelul lui Isus, Cel ce a suferit Crucea şi a şezut de-a dreapta Tronului lui Dumnezeu, fiind urmat apoi de mulţimea de bărbaţi şi femei care au depus mărturia credinţei prin viaţa lor. La fel a făcut şi IPS George, despre care Preafericirea Sa a spus: “Iată un păzitor al credinţei; iată un ucenic fidel al Domnului Cristos; iată un supus fiu al Sfântului Părinte Papa; iată un prieten devotat al pururea pomenitului Cardinal Alexandru Todea, iată un mărinimos frate al episcopatului nostru catolic, iată un mare iubitor al Blajului pe care îl avea în inimă, loc sfânt unde s-a format şi unde a fundamentat un atât de profund ataşament faţă de Biserica lui”.

A urmat la cuvânt succesorul Arhiepiscopului George Guţiu în tronul arhieresc al Eparhiei de Cluj-Gherla, PS Florentin Crihălmeanu, care a răsfoit filele pline de lumină ale vieţii IPS George, a reamintit crezul său creştin moştenit de la mama sa, o simplă ţărancă, cei 14 ani petrecuţi în închisoare, pe care IPS George îi numea “cea mai frumoasă perioadă a vieţii”, perioada petrecută la cârma Eparhiei de Cluj-Gherla, dar şi perioada de neputinţă fizică – având aceeaşi tărie spirituală în ultimii ani ai vieţii, petrecuţi de Arhiepiscop în îngrijirea familiei: a nepoţilor pr. Florin şi d-ra Laura, alături şi de sora lui, Maria. PS Florentin a încheiat: “Îi mulţumim Bunului Dumnezeu pentru toate harurile oferite Bisericii prin Arhipăstorul evlavios, blând, răbdător şi modest, prin mărturisitorul dârz şi neînfricat în credinţă, prin preotul rugător şi mijlocitor în rugăciune pentru cei încredinţaţi lui”.

imagine

Un panegiric a rostit şi pr. Teodor Lazăr, paroh la Catedrala Schimbarea la Faţă, subliniind exemplul de tărie în credinţă şi “incapacitatea” preotului şi apoi a Arhiepiscopului George Guţiu de a face chiar şi cel mai mic compromis. A urmat mesajul prefectului Congregaţiei pentru Bisericile Orientale, Cardinalul Leonardo Sandri, citit de pr. Claudiu Pop, rector al Colegiului Pontifical Pio Romeno din Roma, şi în continuare mesajul Nunţiului apostolic în România, IPS Francisco Javier Lozano, citit de pr. Cristian Langa. S-a dat citire şi mesajului IPS Ioan Robu, Arhiepiscop şi Mitropolit de Bucureşti, precum şi mesajului transmis din partea Patriarhiei Ortodoxe Române de către PF Daniel, Patriarhul României.

În încheiere, Mons. Mihai Todea, Vicar general, a rostit un cuvânt de mulţumire: “În numele Eparhiei de Cluj-Gherla, al familiei IPS George Guţiu, dorim să mulţumim în mod deosebit Preafericirii Sale Lucian Mureşan, Arhiepiscop Major, care a celebrat Sfânta Liturghie şi funeraliile, Episcopilor eparhiali, diecezani şi auxiliari, care au făcut efortul de a fi prezenţi”.

Au fost adresate mulţumiri membrilor Sinodului Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, şi Episcopilor romano-catolici diecezani, precum şi tuturor celor care au transmis mesaje de condoleanţe: Congregaţia Inimii Neprihănite din Blaj; Exarhatul Greco-Catolic din Atena – PS Dimitrios Salachas; Abaţia grecească a călugărilor bazilieni Grottaferrata; Asociaţiile AGRU şi ASTRU; Acţiunea Catolică din România; Mitropolia ortodoxă a Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului – IPS Andrei; Episcopia Ortodoxă din Tulcea; Eparhia Reformată din Ardeal; Comunitatea evreilor din Cluj; Consiliul Judeţean Cluj – dl. preşedinte Alin Tişe; dl. deputat PNL Horea Uioreanu; dl. avocat Sever Andrei Mureşan, general în rezervă; Societatea lui Isus din România – pr. Pablo Guerrero; Familia Beato Angelico din Milano; comunitatea greco-catolică română din Padova; şi dl. academician Nicolae Balotă.

Ultima parte a ceremoniei s-a săvârşit la locul înmormântării – chiar sub altarul Capelei Sfântul Iosif, unde a fost depus sicriul şi, în prezenţa Ierarhilor, s-a făcut sfinţirea criptei şi binecuvântarea finală. După împlinirea celor rânduite, preoţii şi credincioşii au coborât la locul mormântului pentru a aduce un ultim omagiu Arhiereului George Guţiu, cel care s-a pus cu totul la temelia Bisericii, devenind, asemenea Apostolului Petru, o piatră pe care se va clădi Biserica lui Hristos.

Viorica Sabo, redactor DIRMM

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *