Anunţ: Isus iubeşte familia mea!

publicat la 17 mai 2011 în Ştiri

În Eparhia de Cluj-Gherla a devenit o tradiţie ca în ultima sâmbătă din luna mai să celebrăm Întâlnirea Copiilor. Evenimentul este organizat de Departamentul pentru Tineret în colaborare cu Asociaţia Tineretului Român Unit – ASTRU Cluj, preoţii, persoanele consacrate şi laicii implicaţi în pastoraţia copiilor. Anul acesta, parohia română unită cu Roma, greco-catolică “Sfântul Nicolae” din localitatea Floreşti va găzdui în data de 28 mai, a V-a ediţie a Întâlnirii Copiilor din Eparhia de Cluj-Gherla. Tema acestei întâlniri, la care vor participa copii, cu vârste cuprinse între 6-13 ani, este Isus iubeşte familia mea!, iar motoul “Lăsaţi copii să vină la mine…”(Lc 18,16)

Programul Întâlnirii Copiilor 2011 este următorul:

 • 9.00 Primirea participanţilor
 • 10.00 Animaţie şi pregătirea pentru Sfânta Liturghie
 • 11.00 Sfânta Liturghie arhierească
 • 12.30 Prânzul (fiecare din pacheţelele proprii aduse de acasă)
 • 13.30 Festivalul copiilor: animaţie, bansuri, clowni, concursuri, jocuri, tombola
 • 15.45 Predarea Icoanei copiilor Protopopiatului care va găzdui Întâlnirea Copiilor în 2012
 • 16.00 Încheierea Întâlnirii Copiilor

imagine

În vederea pregătirii Întâlnirii Copiilor de la Floreşti dorim să specificăm următoarele aspecte, cu rugămintea de a fi luate în considerare pentru buna desfăşurare a evenimentului:

 • Copii din parohie să fie pregătiţi din timp pentru această zi. Nu este oportun să fie cooptaţi în ultimele zile lipsind astfel o motivaţie consistentă.
 • Grupurile de copii, care vor participa la această  Întâlnire, trebuie să aibă un număr suficient de responsabili bine pregătiţi; aceştia să se asigure la plecarea din propriile parohii că fiecare copil are o şepcuţă/pălărioară, sticluţă cu apă şi pacheţel pentru prânz.
 • La sosirea la Floreşti şi pe parcursul întregii zile responsabilii grupurilor sunt rugaţi să respecte indicaţiile organizatorilor şi animatorilor.
 • Bagajele nu vor fi lăsate la autocare pentru a evita deplasarea spre parcare în timpul prânzului
 • La centrul de primire va fi făcută înscrierea grupului parohial şi va fi plătită taxa de participare de 10 lei/participant. Această taxă contribuie la susţinerea unei părţi din cheltuielile de organizare a evenimentului.
 • Participanții la Întâlnirea copiilor să fie îndemnaţi să participe la întregul program iar plecarea să fie luată în considerare după încheierea programului. Situaţiile contrare sunt deosebit de deranjante.
 • Preoţii care vor concelebra la Sfânta Liturghie sunt rugaţi să îşi aducă cele necesare.

via Cluj.ASTRU.ro

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *