Anunţ: Începe Tabăra Ecumenica pentru Juniori, ediţia a XIII-a

Publicat pe: 29 iulie 2011|Secțiunea: Ştiri|

De mâine, 29 iulie și până în 31 iulie 2011, la Tg.Lapus, județul Maramureș, parohia greco-catolică Buna-Vestire organizează  a XIII-a ediție a Taberei pentru juniori ECUMENICA. 

Motto-ul taberei: Prietenia – cale spre Dumnezeu!

Tema taberei: Fii liber, fii responsabil!

Într-o atmosferă specială, de comuniune spirituală, de prietenie, toleranță și dăruire, juniori de toate culorile vor participa la activități potrivit vârstei lor: de la liturghia zilnică, la anchete stradale, de la regizarea de piese  de teatru, la concursuri de cultură generală și religioasă. Copiii, cu vârste între 9 și 13 ani, se vor întrece în concursuri de creație literară, în articole pentru revista și site-ul taberei, vor fi implicați în workshop-uri, experimente stradale, vor participa la un scurt program religios seară de seară (rugăciunea Rozarului), la competiții sportive și distractive, vor pune trup și suflet la colocvii, drumeții, vor trebui să guste din propria creație culinară în urma concursului de mâncare la ceaun – The Crazy Caldron (Ceaunul nebunatic), vor înalța un înger din 5000 de module de origami, vor lega prietenii și vor purcede la îmblânzirea focului de tabără cu un concert folk și sesiuni de fân-jumping, iar nu în ultimul rând își vor măsura generozitatea, iubirea de aproapele și rezistența de-a lungul unei călătorii inițiatice – cu variate probe, care îi va marca pe viață.