Anunţ: Sfinţirea bisericii Înălţarea Sfintei Cruci – Făget, Cluj

Publicat pe: 24 august 2011|Secțiunea: Ştiri|

imagineParohia Înălţarea Sfintei Cruci, Făget – Cluj V, anunţă cu bucurie că după 10 ani de lucrări, noua biserică parohială este aproape terminată, iar solemnitatea consacrării noului lăcaş de cult va avea loc în data de 11 septembrie 2011, în Cluj-Napoca, strada Colonia Făget nr. 16-18, după următorul program:

– ora 9.30 – primirea invitaţilor

– ora 10.30 – ceremonialul sfinţirii şi Sfânta Liturghie

– ora 12.30 – cuvântări ale prelaţilor şi oficialităţilor

– ora 13.30 – agapa fraternă

Împreună cu PS Florentin Crihălmeanu, Episcop eparhial de Cluj-Gherla, în numele consiliului parohial şi al enoriaşilor, pr. paroh Remus Marius Tegzeşiu invită toţi credincioşii să participe la bucuria din „această zi de mare sărbătoare şi de hram”.

În masa altarului vor fi sigilate moaştele Sfântului Apostol Andrei, un dar special oferit pentru noua biserică de către Eminenţa Sa Cardinal Leonardo Sandri, prefectul Congregaţiei pentru Bisericile Orientale, care, împreună cu preţioasa relicvă, a transmis binecuvântarea sa asupra comunităţii greco-catolice din Făget şi asupra păstorului ei.

„Împreună cu Episcopii prezenţi şi cu un sobor de preoţi le vom mulţumi credincioşilor, binefăcătorilor şi tuturor celor care ne-au ajutat prin truda lor… şi mai ales Bunului Dumnezeu care a binecuvântat eforturile noastre” – mai menţionează invitaţia comunităţii greco-catolice din cartierul clujean Făget, încheindu-se prin invocaţia: „Pe ctitorii şi binefăcătorii acestui Sfânt Lăcaş să-i pomenească Domnul Dumnezeu în Împărăţia Sa cea Cerească, totdeauna, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin!”