Festivalul coral „Armonii Sacre” la Cluj, ediţia a VIII-a

Publicat pe: 28 noiembrie 2011|Secțiunea: Ştiri|

La Catedrala Schimbarea la Faţă din Cluj s-a desfăşurat Festivalul coral „Armonii Sacre”, aflat la cea de-a VIII-a ediţie. Directorul festivalului, prof. Alexandru Suciu, a ales ca, în acest an, manifestarea corală să fie pusă sub semnul aniversării a 110 ani de la naşterea lui Celestin Cherebeţiu, preot greco-catolic şi renumit profesor, dirijor, compozitor al unor cunoscute lucrări muzicale. Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, a avut loc o reuniune corală, la care au interpretat piese corale din repertoriul naţional şi internaţional, la fel ca în fiecare an, coruri bisericeşti din mai multe oraşe. Solişti din Cluj-Napoca, Bistriţa şi Zalău s-au reîntâlnit, oferind publicului ascultător câteva ore de armonii sacre şi liniştea sufletească atât de necesară în acest timp de pregătire pentru Sărbătoarea Naşterii Domnului.

Au participat Corurile: Corul „Sanctus Spiritus” din Bistriţa, dirijor Florica Sfechiş; Corul „Angeli” din Cluj-Napoca, dirijor Angela David; Corul „Sfânta Familie” din Zalău, dirijor Grigore Grigoruţ; Asociaţia Corală „Andrei Mureşanu” din Bistriţa, dirijor Pop Cornel; Corul de Cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă Cluj-Napoca, dirijor pr. Vasile Stanciu; Corul „Junior Vip” şi „Transylvania Voces” din Cluj-Napoca, dirijor Anca-Mona Mariaş; Corul de cameră „Cappella Transylvanica” din Cluj-Napoca, dirijor Cornel Groza; Corul „Magnificat” al Catedralei clujene, dirijor Alexandru Suciu, la pian Cornelia Cuteanu, soliste Dora Răchită Ioniţă şi Maria Oltean.

S-au interpretat piese ale unor compozitori celebri, între care: C. Cherebeţiu, T. Jarda, M. Cuteanu, Gh. Cucu, W. A. Mozart, Joseph Haydn, S. Rachmaninov ş.a.. Cu acest prilej, PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla a înmânat corurilor şi dirijorilor diplome omagiale, în semn de apreciere pentru talentul si dăruirea puse în slujba promovării muzicii corale religioase. Festivalul „Armonii Sacre” s-a încheiat duminică, 27 noiembrie, cu Sfânta Liturghie arhierească din Catedrala greco-catolică clujeană, în cadrul căreia Corul gazdă al festivalului, „Magnificat”, a oferit răspunsurile liturgice şi a interpretat un buchet de colinde la momentul Sfintei Împărtăşanii.

PS Florentin a încheiat evenimentul printr-un cuvânt de mulţumire: „Îi mulţumim bunului Dumnezeu la încheierea acestei celebrări liturgice şi reţinem cuvântul Evangheliei de astăzi, care ne invită să avem în faţa ochilor minţii scopul vieţii noastre creştine – mântuirea sufletului, dar şi fundamentul necesar pe care să construim viaţa noastră creştină, încrederea în iubirea lui Dumnezeu. În încheierea Festivalului ‘Armonii Sacre’, doresc să mulţumesc domnului dirijor Alexandru Suciu, directorul şi iniţiatorul acestui festival. Bunul Dumnezeu să răsplătească tuturor celor care au participat la acest moment de rugăciune şi împreună-ascultare a cântărilor liturgice”.

imagine

imagine

imagine