Invitaţie la Marşul pentru Viaţă din Cluj-Napoca, din 24 martie

Publicat pe: 16 martie 2012|Secțiunea: Ştiri|Etichete: |

În parohiile Eparhiei de Cluj-Gherla urmează să se citească duminica aceasta o circulară, prin care preoţii şi credincioşii, asociaţiile laice şi persoanele consacrate, sunt invitate să participe la Marşul pentru Viaţă. Această iniţiativă se desfăşoară simultan în mai multe oraşe din ţară. Mai multe detalii pe situl MarsulPentruViata.ro. Mai jos găsiţi afişul, scrisoarea semnată de PS Florentin Crihălmeanu, precum şi o rugăciune sugerată vizavi de această iniţiativă pro-life.

imagine

Către onoratul cler, persoanele consacrate, asociaţii şi
responsabilii cu pastoraţia familiilor din Eparhia de Cluj-Gherla

Pe plan mondial, la invitaţia asociaţiilor pro-vita, se organizează an de an „Marşuri Pentru Viaţă”, pentru a promova demnitatea şi sacralitatea vieţii umane pe care doar Dumnezeu o dă şi doar El o poate lua.

Sâmbătă, 24 martie 2012, şi la nivelul municipiului Cluj-Napoca, mai multe asociaţii şi ONG-uri organizează acest marş pentru viaţă.

Aducându-ne aminte de Magisteriul Bisericii care ne învaţă, că fiind dar de la Dumnezeu, viaţa fiecărei fiinţe umane e sacră de la momentul conceperii şi până la moartea naturală, fiind noi în anul 2012 An dedicat Familiei ca „Leagăn al Vieţii”, având în luna martie tema „Demnitatea vieţii”, reamintind-ne şi dorinţa Papei de venerată memorie, Fericitul Ioan Paul al II-lea, promotorul culturii vieţii, cel care ne avertiza de pericolele care ameninţă viaţa, familia şi pruncii;

La propunerea Departamentului Pentru Familie şi Viaţă din cadrul Eparhiei de Cluj-Gherla şi după consultarea Colegiului Consilierilor Eparhiali din data de 14 martie 2012, dăm următoarea

C I R C U L A R Ă

Sâmbătă, 24 martie 2012, preoţii – din protopopiatul Cluj I, credincioşii, Asociaţiile de credincioşi, precum şi persoanele consacrate, în limita posibilului, vor participa la marşul pentru viaţă. Plecarea se va face la ora 12.00 de la P-ţa Unirii pe următorul traseu: Piaţa Unirii – str. Eroilor – Piaţa Avram Iancu (pe după Catedrala ortodoxă) – Bulevardul 21 Decembrie – str. Memorandumului – str. Petru Maior – Piaţa Păcii – str. Napoca – Piaţa Uniri.

Duminică, 25 martie 2012, întreaga biserică sărbătoreşte Ziua Vieţii, Bunavestire, ziua în care fiat-ul Mariei deschide pentru umanitate dimensiunea speranţei într-o nouă perspectivă, cea a Întrupării, a Dumnezeului care îmbracă trup uman.

Sfintele Liturghii din zilele de 23, 24, 25 martie 2012, vor fi celebrate cu intenţia de a promova demnitatea şi sacralitatea vieţii umane, de asemenea predicile perioadei sus menţionate vor avea temă „Demnitatea vieţii”. La sfârşitul fiecărei Sfinte Liturghii se va rosti, împreună cu credincioşii Rugăciunea pentru Viaţă.

Sugerăm fraţilor preoţi şi lecturarea unor fragmente din documente de fundamentală importanţă: Donum Vitae (despre Fertilizarea in Vitro, inseminarea artificială, demnitatea embrionului), Humanae Vitae (despre viaţa de la momentul conceperii) şi Evanghelium Vitae – Evanghelia vieţii, care conţine ceea ce ar trebui să ştim despre viaţa umană ca dar de la Dumnezeu.

Exemplul Bunului Păstor şi lumina focului Spiritului Sfânt prin mijlocirea rugăciunilor Psf. Fecioare Maria, ale Sf. Iosif, ale Sf. Tereza şi ale Sf. Vasile cel Mare, să vă însoţească în această misiune pentru a o putea împlini cu vrednicie spre preamărirea lui Dumnezeu, binele Eparhiei noastre şi mântuirea sufletelor.

Cu arhierească binecuvântare

RUGĂCIUNE PENTRU VIAŢĂ

Părinte Veşnic,
Te lăudăm şi îţi mulţumim pentru darul vieţii,
Pentru că ni-L-ai trimis pe Fiul Tău, Isus Cristos,
Cel care ne-a adus Viaţa cea Veşnică.
Ajută-ne să aducem Împărăţia Adevărului şi a Iubirii în această lume.
Învaţă-ne cum să ne dăruim unii pentru alţii.
Ai milă de copiii care urmează să se nască.
Binecuvântează familiile noastre,
dăruieşte mamelor şi taţilor harurile
necesare pentru a duce vieţi sfinte.
Condu la pocăinţă pe toţi aceia care au făcut avorturi,
Şi arată-le siguranţa iertării Tale.
Fă ca toţi cei implicaţi în această CRIMĂ
Să-şi părăsească păcatul
Şi să se întoarcă la Tine.
Cheamă lucrătorii la secerişul care trebuie făcut,
Dă-le curajul de a răspunde la chemarea TA,
Harurile de care au nevoie pentru a-şi împlini misiunea,
Şi încrederea în promisiunea Gloriei veşnice.
Maria, Mama îndurării, roagă-te pentru noi,
Veghează-ne şi ne călăuzeşte în timp ce noi apărăm sfinţenia vieţii umane.
AMIN.

Dat din sediul Episcopiei noastre de la Cluj-Napoca, în ziua pomenirii Sfântului Cuviosului Părintelui nostru Benedict, în anul al şaisprezecelea al Episcopatului nostru şi al zecelea în Scaunul acestei Eparhii.

Florentin CRIHĂLMEANU
Episcop Eparhial de Cluj-Gherla

Subdiacon Ovidiu MARIŞCA
Notar Eparhial