Alegerea noilor membri ai Consiliului Preoţesc pentru Eparhia de Cluj-Gherla

publicat la 14 septembrie 2012 în Ştiri

Marţi, 11 septembrie 2012, în cadrul Adunării Generale a Preoţilor din Eparhia de Cluj-Gherla, care s-a desfăşurat în Aula “Iuliu Hossu” a Catedralei în construcţie din Piaţa Cipariu, au fost aleşi noii membri ai Consiliului Preoţesc, la împlinirea a cinci ani de la precedenta alegere a acestei importante structuri a Eparhiei. Adunarea, coordonată de pr. Cristian David, cancelar eparhial, a avut pe ordinea de zi două puncte: votul preoţilor pentru membrii Consiliului Preoţesc şi propuneri pentru viitorii protopopi ai protopopiatelor Eparhiei de Cluj-Gherla.

În cuvântul introductiv, Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla a mulţumit mai întâi celor 134 de preoţi care au răspuns invitaţiei de a participa la această întâlnire pentru a-şi exprima, fiecare, votul şi propunerea proprie. În contextul momentului de deliberare şi decizie pentru un nou început în viaţa Eparhiei, a fost evocat fragmentul din Evanghelia de la Marcu, în care Isus s-a urcat pe munte, unde a chemat la El “pe câţi a voit” (Mc 3,13) şi a ales 12 apostoli “pentru ca să fie cu El şi să îi trimită să propovăduiască şi să aibă putere să vindece bolile şi să alunge demonii” (Mc 3,14-15). “Pe toţi ne cheamă astăzi Isus ca să fim cu El. Pentru că El ne-a promis că acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Său, va fi şi El prezent împreună cu ei. […] Suntem aici prezenţi în Numele Lui, El este Cel care ne cheamă să fim cu El şi să putem să-L ajutăm să ducă Crucea, pentru că turma nu este a noastră, ci este turma Lui. De aceea, când îi conferă misiunea lui Petru, îi spune: Paşte mieluşeii Mei! (In 21, 15), Paşte oile Mele! (In 21, 17). Aşadar, turma este a lui Hristos, rămâne doar să îl ajutăm şi să încercăm să nu îi fim piedică în misiunea pe care El şi-a asumat-o, de mântuire a acestei turme cuvântătoare a Eparhiei noastre”, a subliniat Preasfinţia Sa.

După cum prevăd Statutele şi, respectiv, conform Codului Canoanelor Bisericilor Orientale (CCBO), după o perioadă de 5 ani, se reînnoiesc atât Consiliul Preoţesc cât şi Colegiul Consilierilor Eparhiali. Prin urmare, acţiunea care s-a desfăşurat este conformă canonului 264 şi următoarele, din CCBO. Au fost subliniate câteva aspecte din aceste canoane, începând cu Canonul 264, care vorbeşte despre Consiliul Preoţesc şi despre importanţa lui. Consiliul Preoţesc este un grup de preoţi ce reprezintă clerul eparhial care îl ajută pe Episcopul eparhial cu sfatul lor, conform normei dreptului, în cele privitoare la necesităţile operelor pastorale şi binele Eparhiei. Membrii Consiliului Preoţesc sunt deci preoţi reprezentativi din cadrul clerului, care trebuie să reprezinte preoţii şi Eparhia. Ei trebuie să fie preoţi disponibili, deschişi să ajute, dar şi pricepuţi în a oferi sfaturi competente în problemele în care sunt solicitaţi. Consiliul Preoţesc este consultat în privinţa aspectelor pastorale şi în general a binelui Eparhiei. Consiliul Preoţesc include în mod necesar protopopii, veriga esenţială de legătură cu preoţii, care prin mandatul primit de la Episcop trebuie să transmită preoţilor informaţiile pe care Ierarhia le consideră necesare şi de asemenea să transmită Ierarhiei informaţiile din teren, din partea preoţilor sau a credincioşilor.

Acceptarea acestei funcţii este liberă, fiecare dintre cei 10 consilieri, aleşi cu majoritate de voturi din cele 134 buletine de vot valabil exprimate, fiind solicitaţi să îşi dea acordul liber, aceasta însemnând şi angajamentul liber la participarea la această structură. După acordul liber exprimat al celor 10 noi consilieri aleşi ai Consiliului Preoţesc şi validarea acestora, a urmat în data de 12 septembrie 2012 întrunirea Colegiului Consilierilor Eparhiali în care Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu, după o atentă analiză a propunerilor preoţilor cu privire la viitorii protopopi ai Eparhiei de Cluj-Gherla, a completat structura Consiliului Preoţesc cu membri numiţi de Episcop, aşa cum prevede Codul Canoanelor Bisericilor Orientale. După definitivarea acestei structuri s-au ales dintre membrii Consiliului Preoţesc, noii membri ai Colegiului Consilierilor Eparhiali şi viitorii Protopopi pe următorii 5 ani.

Drept urmare, structurile Eparhiei de Cluj-Gherla la nivel pastoral în perioada 01.10.2012 – 30.09.2017, vor fi următoarele:

Consiliul Preoţesc al Eparhiei de Cluj-Gherla:

 • I. PS Florentin Crihălmeanu, Episcop Eparhial;
 • II. Membri de drept: 1. Pr. Mihai Vasile Todea – Protosincel; 2. Pr. Anton Viorel Crişan – Vicar cu problemele preoţilor şi persoanelor consacrate; 3. Pr. Ioan Mătieş – Vicar cu problemele laicilor; 4. Pr. Ionuţ Cristian David – Cancelar Eparhial; 5. Pr. Călin Ioan Bot – Rectorul Seminarului Teologic Eparhial; 6. Pr. Ioan Laurian Daboc, OSBM – Superior Provincial al Ordinului Sf. Vasile cel Mare şi 7. Pr. Marius Taloş, SJ – Superior Regional al Ordinului Societatea lui Isus.
 • III. Membri aleşi: 1. Pr. Dumitru Marius Cerghizan; 2. Pr. Ioan Romulus Silaghi; 3. Pr. Gabriel Marian Marincaş; 4. Pr. Remus Florin Bozântan; 5. Pr. Cristian Vladimir Langa; 6. Pr. Ioan Silviu Albu Hodiş; 7. Pr. Ioan Ţolca; 8. Pr. Patriciu Aurelian Sălăjan 9. Pr. Laurenţiu Biriş şi 10. Pr. Cristian Arinel Sabău.
 • IV. Membri numiţi: 1. Pr. Vasile Lăcan; 2. Pr. Adrian Gheorghe Avram; 3. Pr. Nicolae Daniel Avram; 4. Pr. Radu Adrian Vasile Tălpălariu; 5. Pr. Călin Florian Sechelea; 6. Pr. Aurel Cociş; 7. Pr. Felician Neagoş; 8. Pr. Gheorghe Marius Mureşan; 9. Pr. Gheorghe Marius Ungureşan; 10. Pr. Ioan Vasile Frişan; 11. Pr. Nicolae Jarda; 12. Pr. Alexandru Alin Hruban; 13. Pr. Gheorghe Marian Iacobhazi.

Membri Colegiului Consilierilor Eparhiali

 • I. PS Florentin Crihălmeanu, Episcop Eparhial;
 • II. Membri de drept: 1. Pr. Mihai Vasile Todea – Protosincel; 2. Pr. Anton Viorel Crişan – Vicar cu problemele preoţilor şi persoanelor consacrate; 3. Pr. Ioan Mătieş – Vicar cu problemele laicilor; 4. Pr. Ionuţ Cristian David – Cancelar Eparhial;
 • III. Membri numiţi: 1. Pr. Ioan Romulus Silaghi – Consilier cu probleme pastorale; 2. Pr. Călin Ioan Bot – Consilier cu probleme de învăţământ-formare; 3. Pr. Remus Florin Bozântan – Consilier cu probleme teologice; 4. Pr. Vasile Lăcan – Consilier cu probleme administrative; 5. Pr. Adrian Gheorghe Avram – Consilier cu probleme social-caritative; 6. Pr. Nicolae Daniel Avram – Consilier cu probleme mass-media; 7. Pr. Călin Florian Sechelea – Consilier cu probleme de învăţământ şi cateheză; 8. Pr. Radu Adrian Vasile Tălpălariu – Consilier cu probleme de tineret.

Protopopi

 1. Protopop de BECLEAN – Pr. Felician Neagoş
 2. Protopop de BISTRIŢA – Pr. Ioan Vasile Frişan
 3. Protopop de CLUJ I – Pr. Cristian Arinel Sabău
 4. Protopop de CLUJ II – Pr. Gheorghe Marius Ungureşan
 5. Protopop de DEJ – Pr. Laurenţiu Biriş
 6. Protopop de GHERLA – Pr. Alexandru Alin Hruban
 7. Protopop de ILEANDA – Pr. Gheorghe Marian Iacobhazi
 8. Protopop de LĂPUŞ – Pr. Aurel Cociş
 9. Protopop de RODNA – Pr. Nicolae Jarda
 10. Protopop de SOMEŞ – Pr. Gheorghe Marius Mureşan

Adresându-se noilor Consilieri Presbiterali, PS Florentin le-a reamintit că funcţia pe care o au de îndeplinit “este o demnitate, o onoare, dar este şi o responsabilitate la care invit pe cei numiţi să participe activ şi comunicativ. Împliniţi această funcţie cu conştiinţa că în primul rând o faceţi pentru Dumnezeu, pentru Hristos, pentru binele Eparhiei şi al fraţilor noştri. Nu este un motiv de mândrie ci este un motiv de a vă deschide şi mai mult în slujirea celorlalţi ca adevăraţi păstori şi fraţi împreună cu colegii parohi, o deschidere la problemele celorlalţi, o contribuţie la înţelegerea comunităţii din care faceţi parte dar şi a celorlalte comunităţi, şi de asemenea, a lucra pentru unitate, pentru pace şi linişte între preoţi, între parohi şi comunităţi şi în cadrul întregii Eparhii”.

imagine

imagine

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *