Invitaţie la Întâlnirea Eparhială a Tineretului 2012

publicat la 14 septembrie 2012 în Ştiri

Anul acesta în 29 septembrie 2012, se va desfăşura la Năsăud în Parohia “Înălțarea Domnului”, a IX-a ediţie a Întâlnirii Eparhiale a Tineretului. Motto-ul acestei ediții este “Mergeți și faceți ucenici toate popoarele” (cf. Mt 28,19) este și motto-ul Întâlnirii Mondiale a Tinerilor care se va desfășura în 2012 la Rio de Janeiro în Brazilia.

Experienţa din anii trecuţi ne spune că această întâlnire este importantă pentru tinerii din Eparhia noastră, oferind tinerilor oportunitatea de a se întâlni, de a se cunoaște, de a participa la activități de formare umană și spirituală, de a-și manifesta entuziasmul prin momentele culturale și artistice, avându-l în centru pe Isus Cristos, singurul care poate să ofere răspunsuri profunde întrebărilor tinerilor. Sfântul Părinte scoate foarte bine în evidenţă acest aspect: ”Vă cer, dragi prieteni, să iubiţi Biserica, pe ea care v-a născut la credinţă, care v-a ajutat să-l cunoaşteţi mai bine pe Cristos, care v-a făcut să descoperiţi frumuseţea iubirii sale. Pentru creşterea prieteniei voastre cu Cristos este fundamental a recunoaşte importanţa inserării voastre fericite în parohii, comunităţi şi mişcări, precum şi participarea la Euharistie în fiecare duminică, apropierea frecventă de sacramentul reconcilierii şi cultivarea rugăciunii şi meditării Cuvântului lui Dumnezeu”. (Omilia Sfântului Părinte Benedict al XVI-lea la Liturghia de încheiere de la Ziua Mondială a Tineretului, Madrid 2011).

Ne  face o deosebită plăcere să invităm tinerii și preoții din Eparhia de Cluj-Gherla, și nu numai, la acest eveniment eparhial.

Programul:

 • 12.00 Sfânta Liturghie Arhierească
 • 13.30 Prânzul
 • 14.15 Cateheza  – Pr. Marius Taloș Sj
 • 15.00 Ateliere*
 • 17.00 Concluzii și tombolă
 • 17.30 Încheierea Întâlnirii Eparhiale a Tineretului

* Noutatea întâlnirii din acest an o reprezintă atelierele – locul în care oricine poate învăța pe oricine orice. Vrem să încurajăm în tineri dorința de a învăța de la alții și de a învăța pe alții. La această întâlnire eparhială vă propunem următoarele ateliere, la care vor fi disponibile maxim 30 de locuri/atelier.

 • Cum ne reglăm emoțiile în relațiile cu ceilalți?– Raluca Szekely
 • De ce un părinte spiritual? – Pr. Radu Tălpălariu
 • Descoperă liderul din tine! – Crina Horvat
 • Doamne ce vrei ca eu să fac?  Despre vocație –  Sr. Gabriela Sja
 • E dreptul meu! Tinerii și drepturile omului – Alexandrina Kiss
 • E timpul să fim voluntari! Faptele nobile nu sunt pe bani – Alina Călin
 • Fotografia – un limbaj de comunicare –  Camelia Avram
 • Idei de reCreație – Mihaela Simionaș & Oana Taloș
 • Internetul (ne)sigur! – Călin Groșan
 • În lumea copiilor – Jocul  – Mirabela Pall
 • Încearcă. Să nu încerci. Tinerii și drogurile – Helga Stoica
 • La o discuție cu noi înșine. Brand personal și autopromovarea – Natalia Ermicioi
 • Mindfulness – A trece prin viață trăind clipa cu ochii deschiși. Conștientizare pe fond de acceptare – Gabriela Fechete
 • Mobilizare de resurse pentru activități parohiale – Codruța Fernea
 • Tehnici de animație – Paul Sopon
 • Tehnici de comunicare  – Mihai Floran
 • Un stil de viață sănătos – Mihaela Sopon

Informaţii practice:

 • Tinerii din parohie cu vârsta între 13 şi 30 ani să fie pregătiţi din timp pentru această zi. Nu este oportun să fie cooptaţi în ultimele zile lipsind astfel o motivaţie consistentă.
 • Înscrierile se fac în fiecare Parohie până în 24 septembrie 2012 şi vor fi centralizate în fiecare protopopiat de către responsabilul cu pastoraţia tinerilor. Însemnele întâlnirii vor fi primite doar de către parohiile care au anunţat participarea.
 • La centrul de primire va fi făcută înscrierea grupului parohial şi se vor primi însemnele întâlnirii.
 • La sosirea la Năsăud şi pe parcursul întregii zile responsabilii grupurilor sunt rugaţi să respecte indicaţiile organizatorilor şi animatorilor. Bagajele nu vor fi lăsate la autocare pentru a evita deplasarea spre parcare în timpul prânzului.
 • Participanții la Întâlnirea tinerilor să fie îndemnaţi să participe la întregul program iar plecarea să fie luată în considerare după încheierea programului. Situaţiile contrare sunt deosebit de deranjante.
 • Preoţii care vor concelebra la Sfânta Liturghie sunt rugaţi să îşi aducă ornate luminate.

Informaţii suplimentare se pot obţine la:

Departamentul pentru Tineret
Pr. Cristian Goia, 0729.884.887, tineretcluj@gmail.com

ASTRU Cluj
0758.677.259, cluj@astru.ro

imagine

via Cluj.ASTRU.ro

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *