Deschiderea solemnă a Anului Credinţei, în unire cu Sfântul Părinte, la Catedrala episcopală greco-catolică din Cluj

publicat la 13 octombrie 2012 în Ştiri

Anul Credinţei a fost deschis în Eparhia Greco-Catolică de Cluj-Gherla prin Sfânta Liturghie arhierească celebrată la Catedrala Schimbarea la Faţă din Cluj-Napoca, joi, 11 octombrie 2012, în aceeaşi zi în care Papa Benedict al XVI-lea a deschis, la Roma, Anul Credinţei, invitând fiecare credincios să dea un nou elan vieţii de credinţă. Pe teritoriul Eparhiei de Cluj-Gherla Anul Credinţei va fi deschis şi la nivel parohial, duminică, 14 octombrie, prin Sfânta Liturghie duminicală, în cadrul căreia preoţii vor prezenta Scrisoarea Pastorală a Preasfinţiei Sale Florentin, Episcopul eparhial de Cluj-Gherla, dedicată noului an pastoral. Documentul are titlul: “Credinţa noastră este viaţa noastră” – afirmaţia făcută cu tărie de către Cardinalul mărturisitor Iuliu Hossu, în faţa celor ce îi cereau să se lepede de credinţă, în timpul celor 22 de ani de detenţie sub regimul comunist.

Mesajul adresat de Preasfinţia Sa Florentin “onoratului cler împreună slujitor, cuvioaselor persoane consacrate şi iubiţilor credincioşi greco-catolici” este publicat şi la secţiunea Documente a sitului BRU.ro (aici). Celebrarea liturgică festivă din catedrala clujeană a debutat printr-o procesiune în care Episcopul eparhial şi cei peste 40 de preoţi participanţi au intrat în biserică purtând cele trei însemne semnificative ale Anului Credinţei: Sfânta Scriptură, documentele Conciliului Vatican II şi Catehismul Bisericii Catolice, care au fost depuse în faţa altarului, fiind astfel ilustrată importanţa acestora în viaţa fiecărui creştin. Totodată, credincioşii au primit stropirea cu apă binecuvântată şi au făcut, fiecare, semnul crucii, pentru a-şi mărturisi credinţa în Preasfânta Treime. În timpul procesiunii, Corul “Magnificat” al Catedralei a intonat imnul “Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!”, vestind biruinţa lui Hristos, prin Cruce, în toată lumea.

“Dorim să mergem înainte pe urmele Domnului nostru Isus Hristos”, a arătat PS Florentin în cuvântul introductiv, “dorim să ne aprofundăm credinţa, să cunoaştem mai bine în acest an adevărurile credinţei, dar şi să putem oferi tuturor oamenilor o mărturie care să îi invite şi pe ei să adere la credinţa creştină. De aceea, vom începe acest drum printr-o celebrare liturgică şi în cadrul acestei Sfinte Liturghii vom face reînnoirea solemnă devoţională a promisiunilor făcute la Botez”. Astfel, la momentul rânduit, urmând invitaţiei Sfântului Părinte Benedict al XVI-lea, făcută prin Scrisoarea Apostolică “Porta Fidei”, s-a făcut reînnoirea mărturisirii credinţei. Episcopul, împreună cu toţi preoţii şi credincioşii, şi-au reînnoit în mod public promisiunile făcute la Botez şi, în continuare, au făcut mărturisirea publică a credinţei prin recitarea Simbolului Credinţei – a Crezului, care încă din primele secole era propus de către preoţi celor ce se pregăteau pentru Botez.

În cuvântul de învăţătură, PS Florentin a prezentat Scrisoarea Pastorală dedicată Anului Credinţei, care, în prima parte, abordează tema credinţei, apoi face o sinteză a celor două lucrări magisteriale esenţiale pentru cunoaşterea adevărurilor de credinţă, documentele Conciliului Vatican II şi Catehismul Bisericii Catolice, iar în ultima parte aminteşte câteva iniţiative pastorale concrete propuse pentru acest an. A fost amintit cu acest prilej şi momentul important la care Preasfinţia Sa a participat recent, în 8 octombrie 2012, când al treilea purpurat al neamului românesc, Preafericitul Cardinal Lucian Mureşan, a fost înscăunat în biserica Sfântul Atanasie cel Mare din Roma, “reconfirmând astfel dorinţa Bisericii noastre de a întări unitatea în credinţă şi comuniunea cu Biserica Romei, un eveniment ce exprimă totodată şi preţuirea Pontifului Roman, Papa Benedict al XVI-lea, faţă de ‘Biserica martirilor şi mărturisitorilor pentru unitate’ , cum a fost numită Biserica Greco-Catolică din România de către Fericitul Ioan Paul al II-lea”.

La finalul celebrării, fiind îndeplinite condiţiile stabilite de Papa Benedict al XVI-lea, s-au făcut rugăciunile rânduite şi s-a dat binecuvântarea pentru primirea indulgenţei plenare. Rugăciunea sutelor de credincioşi, a preoţilor, persoanelor consacrate şi studenţilor teologi, s-a înălţat spre Dumnezeu în cadrul acestei celebrări solemne la intenţia ca, în noul an pastoral, să fie trăit mai profund harul primit prin Taina Sfântului Botez, prin care fiecare creştin a devenit membru al Familiei lui Dumnezeu. Fie ca anul pastoral care a început pentru credincioşii catolici din toată lumea să fie un an plin de haruri şi de bucurii spirituale, prin înnoirea în suflete a credinţei în Dumnezeu.

imagine

imagine

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *