Întâlnirea Eparhială a Tineretului 2012

Publicat pe: 13 octombrie 2012|Secțiunea: Ştiri|Etichete: |

Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla, prin Departamentul pentru Tineret şi Asociaţia Tineretului Român Unit – ASTRU Cluj a organizat, în data de 29 septembrie 2012, la Năsăud, în parohia Înălţarea Domnului, cea de-a IX-a ediţie a Întâlnirii Eparhiale a Tineretului. Motoul acestei ediţii, „Mergeţi şi faceţi ucenici din toate popoarele” (cf. Matei 28,19) este şi motoul Întâlnirii Mondiale a Tinerilor care se va desfăşura în 2013, la Rio de Janeiro, în Brazilia. La acest eveniment au participat aproximativ 250 de tineri din întreaga Eparhie. Tinerii au ajuns la locul întâlnirii pentru înscrieri la ora 10, iar după mai puţin de două ore Episcopul eparhial de Cluj-Gherla, PS Florentin Crihălmeanu, a fost primit de către preoţii şi tinerii prezenţi la întâlnire. După primirea Preasfinţiei Sale, la ora 12 a început celebrarea Sfintei Liturghii, moment care a deschis această Întâlnire Eparhială.

Predica din cadrul Liturghiei a pus accentul pe reamintirea „momentelor de bucurie tinerească de la sfârşitul lunii iulie” (INTC) dar şi pe Evanghelia zilei, cu ajutorul căreia s-a făcut trecere la tema anului care se deschide în octombrie, Anul Credinţei în Biserica Catolică. „Momentul Înălţării lui Isus Cristos se leagă foarte bine cu acele cuvinte pe care le scrie Matei la încheierea Evangheliei sale: Mi s-a dat toată puterea de pe pământ. Mergeţi şi învăţaţi toate popoarele, învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi Eu voi fi cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului (Matei 28,18-20)…Cristos spune apostolilor: Veţi lua putere venind Spiritul Sfânt peste voi. Nu se poate oferi mărturie fără a primi puterea de a da această mărturie. (…) Cum putem fi martori ai credinţei dacă noi nu cunoaştem elementele credinţei noastre, dacă noi nu cunoaştem semnificaţia simbolurilor credinţei care este buletinul nostru de identitate, dacă noi nu cunoaştem Magisteriul Bisericii Catolice?”

„Credinţa – Ce este credinţa? Este foarte important în primul rând să ne cunoaştem credinţa pentru a o putea mărturisi. Avem toate elementele necesare la dispoziţie. Există şi părinţii noştri pe care îi mai putem întreba, există şi părinţii preoţi aici de faţă pe care îi mai putem întreba, există şi Catehismul Bisericii Catolice, şi acest catehism al tineretului – YouCat, există şi un Compendiu al Catehismului, tot aşa cu întrebări şi răspunsuri. Vă invit să le cercetaţi”. La finalul Liturghiei, PS Florentin a mai adăugat câteva cuvinte despre ce înseamnă Anul Credinţei, de ce a fost decretat anul acesta ca An al Credinţei, dar şi ce acţiuni sunt propuse pentru anul ce începe, atât la nivel local cât şi internaţional, care ne ajută să ne cunoaştem credinţa şi identitatea noastră catolică, şi totodată ne ajută să înţelegem care este misiunea noastră în această lume.

După încheierea celebrării Sfintei Liturghii, tinerii au fost invitaţi să îşi scoată pacheţelele de mâncare şi să se bucure de soarele de afară ce zâmbea tuturor în această zi. După-amiază a început cu cateheza pr. Marius Taloş, superiorul Societăţii lui Isus din România. Subiectul pe care s-a axat cateheza părintelui a fost transmiterea credinţei, oferită prin simbolistica unui număr de telefon al evanghelizării, al misiunii. Cifrele acestui număr reprezintă modalitatea de transmitere a ce avem mai drag, mai important în această lume.

0 – momentul originii noastre. Momentul care ne orientează către Dumnezeu, momentul care ne aminteşte de Dumnezeu şi de oprirea în faţa semnului ce aminteşte de Preasfânta Treime şi de iubirea Sa faţă de noi – Crucea;

7 – misiunea noastră se desfăşoară în şapte opriri concrete din viaţa personală, fără de care nu putem avea niciun început bun în drumul misionar sau al vieţii proprii: oprirea din mers, oprirea gândurilor, oprirea poftelor, oprirea de la păcat, oprirea de la ceea ce duce la păcat, oprirea de la sfatul celor răi, Anastasis;

3 – orice dar pe care îl primim este compus din 3 daruri – cel palpabil, cel de a ne bucura de ceea ce primim, cel de a da mai departe ce am primit;

2 – atitudinea cu care vestim Evanghelia;

5 – felurile în care putem transmite ceva, dăruind: a ajuta, darul cuvântului, darul gesturilor, darul timpului acordat, darul rugăciunii pentru acea persoană;

6 – şase tipuri de deplasare către celălalt: proclamare, dialog, convocare, convieţuire, iradiere, contaminare;

4 – patru trepte ale credinţei: asumarea veştii celei bune în propria mea viaţă, transmiterea ei, înrădăcinarea credinţei în trup prin rugăciune şi închinare, iertare;

5 – cinci modalităţi prin care putem fi alături de cei ce au nevoie de noi;

3 – trei atitudini de evanghelizator – anunţă vestea cea bună, denunţă nedreptăţile, renunţă la sine;

3 – trei lăsări liturgice: lăsarea de la Liturgia Cuvântului, momentul ofertoriului, lăsarea de la împărtăşanie.

La finalul catehezei a fost lansată o întrebare către tinerii participanţi, pentru tombola de final: Câte feluri de a transmite credinţa credeţi că există?

Ediţiile precedente ale Întâlnirii Eparhiale a Tinerilor ofereau tinerilor şansa de aprofundare a catehezei prin grupurile de discuţie ce urmăreau trei-patru puncte cheie ale acesteia. În ediţia de anul acesta s-a încercat o nouă abordare – cea a atelierelor, în care tineri din ASTRU Cluj, specializaţi şi formaţi în anumite domenii de interes larg pentru participanţi, şi-au asumat responsabilitatea de a împărtăşi cu tinerii din experienţa şi informaţiile pe care le deţin în aceste domenii şi a-i învăţa lucruri noi pe tineri. Temele pe care au fost susţinute atelierele sunt după cum urmează: „Cum ne reglăm emoţiile în relaţiile cu ceilalţi?” – Raluca Szekely; „De ce un părinte spiritual?” – pr. Radu Tălpălariu; „Descoperă liderul din tine!” – Crina Horvat; „Doamne ce vrei ca eu să fac? Despre vocaţie” – sr. Gabriela, SJA; „E dreptul meu! Tinerii şi drepturile omului” – Alexandrina Kiss; „E timpul să fim voluntari! Faptele nobile nu sunt pe bani” – Alina Călin; „Fotografia – un limbaj de comunicare” – Camelia Avram; „Idei de reCreaţie” – Mihaela Simionaş şi Oana Taloş; „Internetul (ne)sigur!” – Călin Groşan; „În lumea copiilor – Jocul” – Mirabela Pall; „Încearcă. Să nu încerci. Tinerii şi drogurile” – Helga Stoica; „La o discuţie cu noi înşine. Brand personal şi autopromovarea” – Natalia Ermicioi; „Mindfulness – A trece prin viaţă trăind clipa cu ochii deschişi. Conştientizare pe fond de acceptare” – Gabriela Fechete; „Tehnici de animaţie” – Paul Sopon; „Tehnici de comunicare” – Mihai Floran şi „Un stil de viaţă sănătos” – Mihaela Sopon.

Ultima parte a întâlnirii a avut ca puncte centrale tombola ale cărei premii au fost 3 catehisme pentru tineri (YouCat) si o participare într-un pelerinaj organizat la Roma, exprimarea impresiilor tinerilor în urma participării la atelierele alese, înmânarea diplomelor către responsabilii atelierelor şi parohiilor participante la eveniment, dar şi transmiterea crucii tineretului către protopopiatul Bistriţa, ce va găzdui următoarea ediţie a Întâlnirii Eparhiale a Tineretului. Întâlnirea şi-a atins scopul de a aduna un număr mare de tineri din parohiile Eparhiei, pentru a împărtăşi între ei experienţele trăite, pentru a se cunoaşte şi a-şi face noi prieteni, pentru a se îmbogăţi în primul rând spiritual, prin ascultarea cuvântului de învăţătură, dar şi pentru îmbogăţirea culturii lor generale şi a cunoştinţelor prin participarea la atelierele propuse.

via Cluj.ASTRU.ro

imagine

imagine

imagine

imagine