Anunţ: Festivalul clujean de Muzică Religioasă „Armonii Sacre” – Ediţia a IX-a

publicat la 2 noiembrie 2012 în Ştiri

„Doamne, buzele mele vei deschide si gura mea va vesti lauda Ta” (Ps 50)

O nouă ediţie a Festivalului de Muzică Religioasă „Armonii Sacre”, cea de-a IX-a, se va desfăşura la Cluj-Napoca, în perioada 03 nov.- 02 dec. 2012, când coruri bisericeşti din întreaga Transilvanie se vor reuni pentru a oferi auditoriului o armonioasă îmbinare de note pe portativul toamnei clujene.

În acest an, organizatorii evenimentului, sunt Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla şi Catedrala Ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” din Cluj-Napoca.

Programul manifestării va debuta, ca în fiecare an, printr-o Reuniune Corală ce se va desfăşura în incinta Catedralei Greco-Catolice „Schimbarea la Faţă” (B-dul Eroilor nr. 10), sâmbătă 03 nov., de la ora 10.00. Conform iniţiatorului acestui Festival de muzică religioasă, dl. prof. Alexandru Suciu, momentul de deschidere va reuni corurile: Corul Filarmonicii de Stat „Transilvania”, Cluj-Napoca, dirijor Cornel Groza; Corul „Angeli” – Cluj-Napoca, dirijor Angela David; Corul „Sfânta Familie” – Zalău, dirijor Grigore Grigoruţ; Corul de cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă Cluj, dirijor pr. Vasile Stanciu; Corul „Astra” al Casei de Cultură „Ionel Floasiu” – Câmpia Turzii, dirijor Rodica Trandafir; Corul „Cristos Rege” – Sighetul Marmaţiei, dirijor Rodica Gheorghiu; Corul „Caedonia” – Sibiu, dirijor Florin Soare şi Corul „Appassionata”- Bistriţa, dirijor Francisc Mureşan.

A doua zi, duminică 04 nov., în cadrul Sfintei Liturghii Arhiereşti ce va fi celebrată, de la ora 10.30, la Catedrala „Schimbarea la Faţă”, răspunsurile liturgice fiind date de Corul clujean „Angeli” dirijat de prof. Angela David. Tot în catedrala greco-catolică este programat, în aceeaşi zi, de la ora 19.15, Concertul de muzică religioasă susţinut de Corul gazdă, „Magnificat”, dirijat de Prof. Alexandru Suciu. La acest concert vor participa soliştii: Maria Olteanu, Alice Bacalu, Dora Ioniţă, Vlad Rusu, cu acompaniamentul la pian al Corneliei Cuteanu.

Partea a doua a Festivalului de Muzică Religioasă „Arminii Sacre” va cuprinde un „dialog muzical” între cele două catedrale clujene, care vor face schimb de coruri pe parcursul a două duminici: astfel, în duminica de 18 nov. 2012, Sfânta Liturghie Arhierească din Catedrala Greco-Catolică „Schimbarea la Faţă” (de la ora 10.30), va fi însoţită de răspunsurile liturgice oferite de Corul Catedralei Ortodoxe „Adormirea Maicii Domnului”, dirijor pr. Vasile Stanciu.

Totodată, duminică, 2 dec. 2012, la Catedrala Ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului”, în cadrul Sfintei Liturghii Arhiereşti, răspunsurile liturgice vor fi date de Corul „Magnificat” al Catedralei Greco-Catolice.

Amintindu-ne cuvintele Sfântului Augustin, „cine cântă, se roagă de două ori”, se poate spune că invitaţia la această manifestare este şi o invitaţie la rugăciune. De aceea, organizatorii oferă lui Dumnezeu această ediţie a festivalului coral clujean ca pe o rugăciune, pentru a-I cere binecuvântarea şi pacea peste oraşe şi sate, peste Biserici, peste toţi oamenii de bună-voinţă.

V.S.-redactor
Biroul de Presă al Eparhiei de Cluj-Gherla

Contact: Prof. Alexandru Suciu, iniţiatorul Festivalului – tel. 0745797331

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *