O nouă întâlnire între Birourile Pastorale de la Cluj şi Oradea

publicat la 13 decembrie 2012 în Ştiri

În ziua de luni, 10 decembrie 2012, o delegaţie din partea Biroului Pastoral al Episcopiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla a făcut o vizită la sediul Biroului Pastoral Eparhial pentru Laici al Episcopiei Greco-Catolice de Oradea, pentru a se întâlni cu membrii acestuia, pentru un nou schimb de experienţă. Este a doua întâlnire între reprezentanţi ai celor două Birouri Pastorale, după vizita din data de 29 octombrie 2012 a celor din Oradea la Cluj. Întâlnirea a început în jurul orei 10, cu o prezentare a activităţilor pastorale organizate la Oradea, de către diferitele sectoare ale Biroului Pastoral: pentru adulţi, pentru tineri şi pentru copii. Astfel, pr. Paul Popa, responsabil al Biroului Pastoral, a prezentat în ansamblu activitatea acestuia şi colaborarea cu asociaţiile care activează în Oradea. Pr. Coriolan Mureşan şi doamna Florica Omilescu au prezentat activităţile organizate pentru adulţi, alăturându-li-se pentru câteva minute pr. Mihai Tegzeş, pentru a vorbi despre Şcoala de evanghelizare organizată lunar la Catedrala “Sfântul Nicolae”. Sr. Kasia, din Congregaţia Surorilor Franciscane Misionare ale lui Cristos, a prezentat activităţile organizate pentru tineri.

După aceasta, reprezentanţii ambelor birouri i-au făcut o vizită Episcopului greco-catolic de Oradea, PS Virgil Bercea, felicitându-l cu ocazia aniversării, cu o zi înainte, a 55 de ani de viaţă şi 30 de ani de preoţie. I-a fost relatată pe scurt Episcopului întâlnirea de la sediul Biroului Pastoral şi stadiul colaborării dintre cele două birouri, acesta subliniind importanţa îmbogăţirii reciproce din experienţa celorlalţi, precum şi a lucrului împreună pentru binele Bisericii, al credincioşilor păstoriţi. Delegaţii de la Cluj au fost duşi apoi să viziteze Centrul Social Maria Rosa, condus de Caritas Eparhial Oradea în colaborare cu Congregaţia Surorilor Franciscane Misionare ale lui Cristos, în cadrul căruia există o cantină socială, unde iau masa zilnic în jur de 30 de persoane, şi un centru de zi pentru copii. După masa de prânz luată la Institutul Teologic Greco-Catolic “Sfinţii Vasile, Grigore şi Ioan” din Oradea, au fost trase concluziile întâlnirii, între care şi aceea privind participarea unor grupuri din fiecare dintre Eparhii la evenimentele organizate de cealaltă Eparhie, cum ar fi Întâlnirile Eparhiale ale Copiilor şi ale Tineretului.

imagine

imagine

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *