Anunţ: Invitaţie la concerte de colinde la Catedrala „Schimbarea la Faţă”

publicat la 14 decembrie 2012 în Ştiri

INVITAŢIE LA CONCERTE DE COLINDE –
CORURILE „MAGNIFICAT” ŞI „ANGELI” LA CATEDRALA „SCHIMBAREA LA FAŢĂ”

În Catedrala greco-catolică „Schimbarea la Faţă” (de pe B-dul Eroilor nr. 10, Cluj-Napoca), două coruri ale unor biserici clujene vor continua frumosul obicei al colindatului, invitând la bucurie şi pace.

Mai întâi, duminică 16 dec. 2012, de la ora 19.15, Corul „Magnificat” al catedralei, dirijat de Prof. Alexandru Suciu, va susţine un Concert de Colinde, cu participarea soliştilor: Dora Ioniţă, Alice Bacalu, Alexandru Suciu Jr., cu acompaniamentul la pian al Corneliei Cuteanu. Vor fi ascultate îndrăgite colinde româneşti îmbinate armonios cu lucrări ale unor compozitori celebri, într-o interpretare plină de măiestrie şi spiritualitate, cum deja s-au obişnuit să asculte credincioşii prezenţi la reprezentaţiile din fiecare an.

În continuare, luni, 17 dec. 2012, de la ora 19.00, Corul „Angeli” al Bisericii „Bob”, dirijat de Prof. Angela David, va interpreta colinzi tradiţionale româneşti, dar şi din repertoriul internaţional, conferind prin cânt un plus de frumuseţe veşmântului de sărbătoare pe care îl îmbracă deja Biserica, în apropierea Sărbătorii Naşterii Domnului.

La fel cum cetele îngereşti au vestit păstorilor Naşterea Mântuitorului, cântând: „Mărire întru cele de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire”, se înalţă azi glasul colindătorilor, aducând lumii vestea cea bună a Naşterii Mântuitorului în ieslea sufletelor noastre.

DIRMM

imagine

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *