Foto: Înnoire în har şi credinţă pentru parohia „Buna Vestire” – Bistriţa

Publicat pe: 31 martie 2013|Secțiunea: Fotografii|Etichete: |

Duminică, 24 martie 2013, PS Florentin a vizitat Protopopiatul Bistriţa la invitaţia pr. protopop Ioan Frişan. A fost celebrată Sf. Liturghie Arhierească în biserica „Buna Vestire” din Bistriţa la serbarea hramului. În această zi au fost venerate şi Moaştele Sf. Apostoli care au poposit la Bistriţa, cu ocazia pelerinajului prin Eparhia de Cluj-Gherla a Moaştelor primite de PF Lucian de la Sf. Părinte Benedict al XVI-lea la crearea întru cardinalat. În cadrul Sf. Liturghii trei noi membre au fost primite în Reuniunea Mariană parohială. La final s-au acordat Diplome „Sf. Iosif” pentru meritele deosebite a trei dintre coratori. În aceeaşi după-masă PS Florentin a vizitat parohia Herina, cu hramul Sf. Iosif, păstorită de pr. Iosif Chiciudean – aici s-a celebrat Vecernia şi s-a sfinţit crucea ce va fi pusă în altarul bisericii aflată încă în construcţie. Revenind la Bistriţa, PS Florentin a făcut credincioşilor o prezentare a Conciliului Vatican II.