Foto: Funeraliile pr. prof. Tertulian Langa

Publicat pe: 2 august 2013|Secțiunea: Fotografii|

„În 30 iulie, la primele ore ale dimineții, Părintele Tertulian Langa și-a încheiat slujirea pământească și suferința, trecând în bucuria Domnului și unindu-se cu Biserica triumfătoare și mijlocitoare” – descrie mesajul familiei îndoliate momentul naşterii spre cer a Pr. Prof. Tertulian Langa, la cei 91 ani de viaţă şi 49 ani de preoţie. În prima vineri din lună, la 2 august 2013, Pr. Langa a fost condus pe ultimul drum pământesc, fiind înmormântat în Cimitirul Central din Cluj-Napoca. După o zi de bun rămas şi priveghi în capela „Sf. Iosif” a viitoarei Catedrale din Piaţa Cipariu, trupul părintelui a fost adus în Catedrala „Schimbarea la Faţă”, unde s-a celebrat Sf. Liturghie urmată de Ceremonia de Înmormântare. Au participat PS Claudiu Lucian Pop, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Majore, PS Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj, PS Virgil Bercea, Episcop de Oradea PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, zeci de preoţi, persoane consacrate şi sute de credincioşi.