Foto: Pelerinajul greco-catolic la Nicula

Publicat pe: 15 august 2013|Secțiunea: Fotografii|

Pelerinajul tradiţional la Nicula a continuat în zilele de 14 şi 15 august prin cei 5-600 de pelerini greco-catolici: preoţi, persoane consacrate şi credincioşi care au dat mărturia credinţei acolo unde încă sunt doar toleraţi, deşi continuă un drum al pelerinajelor la Nicula început de înaintaşii lor. Miercuri, 14 august, s-a mers pe jos, în procesiunea condusă de PS Florentin, de la Gherla la Nicula, unde s-a făcut slujba Vecerniei şi Paraclisul Maicii Domnului. Joi 15 august – Sărbătoarea Sfintei Maria, în curtea bisericii din Nicula s-a celebrat Sf. Liturghie de PS Florentin, Pr. paroh Patriciu Sălăjan, părinţi vicari eparhiali, părinţi protopopi şi parohi. Răspunsurile liturgice au fost date de corul Parohiei „Sf. Iosif” din Gherla. În cadrul celebrării s-a continuat şi tradiţia hirotonirilor la Nicula – diaconul Nicolae Oltean din parohia Floreşti a fost ridicat la treapta sfintei preoţii.