Foto: Compozitorul Marius Cuteanu – un ultim bun-rămas

Publicat pe: 19 august 2013|Secțiunea: Fotografii|

Maestrul Marius Cuteanu, cunoscutul profesor, dirijor, compozitor, s-a mutat la casa Tatălui, vineri, 16 august 2013, la 96 de ani. Înmormântarea a avut loc luni 19 august 2013, în capela Cimitirului Central din Cluj, fiind oficiată de către PS Florentin, Episcop de Cluj-Gherla, alături de care s-au rugat Pr. G. Ţurcaş, Vicar foraneu al Silvaniei, Pr. prof. dr. Ioan M. Bota şi Pr. Ioan Mătieş, Pr. prof. univ. dr. V. Stanciu de la Fac. de Teologie Ortodoxă, Cluj, Pr. Cristian Goia, ş.a.. Cel mai frumos bun-rămas a fost o reprezentaţie corală cu piese din repertoriul semnat Marius Cuteanu: Tatăl nostru şi Ave Maria interpretate de Corul „Magnificat” condus de ginerele Maestrului, Prof. Alexandru Suciu şi în componenţa căruia se află fiica sa, Cornelia Cuteanu, alături de membri ai Ansamblului Coral „Voci Transilvane” cu dirijorul Adrian Corojan, alţi dirijori şi interpreţi ai compoziţiilor Maestrului.