Foto: Pelerinaj şi Hram la Mănăstirea Înălţarea Sf. Cruci-Mintiu Gherli

publicat la 14 septembrie 2013 în Fotografii

La Sărbătoarea “Înălţării Sfintei Cruci”, sâmbătă, 14 septembrie 2013, s-a desfăşurat pelerinajul la Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Mintiu-Gherlii, a Ordinului “Sfântului Vasile cel Mare” (OSBM). La invitaţia pr. Protoegumen Laurian Daboc şi a Călugărilor Bazilieni, au răspuns în jur de 300 de pelerini: preoţi, persoane consacrate, credincioşi între care primarul şi vice-primarul din Mintiu. De la capela din localitate s-a mers în procesiune până la mănăstire unde a fost celebrată Sfânta Liturghie Arhierească. Au concelebrat 30 de preoţi, între care Mons. Mihai Todea, vicar general, pr. Alexandru Hruban Protopop de Gherla, Părinţii Bazilieni. În încheiere, credincioşii au venerat o relicvă din lemnul Crucii Mântuitorului, primită de la Napoli şi care va rămâne de acum înainte la mănăstirea OSBM din Mintiu Gherlii. După programul de la mănăstire, PS Florentin a vizitat biserica în construcţie din Mintiu Gherlii.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *