Foto: Binecuvântarea constructiei Catedralei din Piaţa Cipariu la etapa III de lucru

publicat la 23 septembrie 2013 în Fotografii

Executarea lucrărilor la viitoarea Catedrală a “Martirilor şi Mărturisitorilor Secolului XX” din Piaţa Cipariu f.n., Cluj-Napoca, a ajuns la un moment important: turnarea unui inel de rezistenţă, din ciment, care va reduce diametrul construcţiei cu 10 m şi în care vor fi închise sute de tone de fier-beton. Momentul reprezintă un proces tehnologic unic ca şi complexitate în Judeţul Cluj, cu un grad de dificultate deosebit, necesar pentru a trece la următoarea etapă: execuţia cupolei. PS Florentin Crihălmeanu, Episcop eparhial şi membrii conducerii Episcopiei de Cluj-Gherla, au dorit să marcheze trecerea la cea de-a III-a etapă de construcţie (din cele 5 prevăzute), luni, 23 septembrie 2013, printr-o rugăciune de binecuvântare, la care au participat directorul general, inginerii şi constructorii firmei TCI care execută lucrarea, reprezentanţi ai autorităţilor locale, judeţene şi centrale. La eveniment au fost invitaţi şi reprezentanţii instituţiilor de presă clujene.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *