Foto: Întâlnirea Episcopilor Catolici Orientali Kosice – Slovacia

publicat la 19 octombrie 2013 în Fotografii

Reuniunea anuală a Episcopilor Catolici de rit Oriental din Europa are loc între 17-20 octombrie, la Košice, Slovacia. Eparhia de Cluj-Gherla este reprez. de PS Florentin Crihălmeanu însoţit de pr. Marius Cerghizan, consilier pastoral. Sunt prezenţi PS Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj, PS Virgil Bercea, Episcop de Oradea şi PS Vasile Bizău, Episcop de Maramureş. Episcopii din 14 Biserici de rit răsăritean din Europa, dezbat tema “Biserici în Europa: Evanghelizarea culturii, inculturarea Evangheliei”. În prima seară Episcopii au participat la un concert ecumenic în Teatrul de Stat din Košice. A doua zi s-a celebrat Sf. Liturghie în Catedrala greco-catolică „Naşterea Sfintei Fecioare Maria”. În 19 octombrie Sf. Liturghie s-a celebrat în biserica „Sf. Ap. Petru şi Pavel” din Košice. Duminică, 20 oct., Sf. Liturghie, celebrată în oraşul Michalovce, a fost urmată de vizita la un sanctuar marian, Klokočov din Akatistos.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *