Un manuscris de o inestimabilă valoare – Codexul Vaticanus B – a sosit la Episcopia de Cluj-Gherla

Publicat pe: 20 octombrie 2013|Secțiunea: Ştiri|

Luni, 14 octombrie 2013, la sediul Episcopiei de Cluj-Gherla a sosit Codexul Vaticanus B – Bibliorum Sacrorum Graecorum Codex Vaticanus B – manuscris al Bibliei datând din sec. IV (copie fidelă după original, editat în anul 1999 la „Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato”, Roma). Manuscrisul a fost scris în limba greacă şi în comparaţie cu alte texte vechi, conţine textul cel mai bogat al Vechiului şi Noului Testament, lipsind doar câteva fragmente.

Alături de colaboratorii din cadrul Episcopiei şi al Facultăţii de Teologie Greco-Catolică, Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu a invitat la momentul primirii şi deschiderii Codexului pe prof. dr. Hâncu Nicolae, membru de onoare al Academiei Române şi şeful Catedrei de diabet, boli de nutriţie şi metabolism al Universităţii „Iuliu Haţieganu” din Cluj-Napoca, care a sprijinit cu interes şi generozitate iniţiativa achiziţionării acestui text de referinţă pentru multe dintre traducerile moderne ale Sfintei Scripturi.

Manuscrisul, aflat de acum în grija Preasfinţiei Sale Florentin, va fi prezentat cu ocazia diferitelor întâlniri, conferinţe, expoziţii, ce vor fi organizate în cadrul Episcopiei de Cluj-Gherla, sau în colaborare cu diferite instituţii de cultură, pentru a oferi noi perspective asupra cunoaşterii, meditării şi asimilării Cuvântului lui Dumnezeu prin intermediul studiului biblic.

imagine

imagine

imagine