Foto: Vizita pastorală şi hirotonire diaconală la Gherla

Publicat pe: 27 octombrie 2013|Secțiunea: Fotografii|

PS Florentin a vizitat duminică, 27 oct. 2013, comunitatea din Gherla, fiind primit de pr. protopop Alexandru Hruban, de preoţii din Protopopiatul Gherla şi de membrii parohiei. În cadrul Sfintei Liturghii celebrată în Capela „Sf. Iosif” a fost hirotonit întru diaconat subdiaconul Marius Andrei Fodor, originar din Gherla. Pr. Călin Bot, rector al Seminarului Eparhial „Sf. Ioan Evanghelistul” din Cluj-Napoca a făcut o scurtă prezentare tânărului subdiacon: este absolvent al Seminarului Teologic şi a Facultăţii de Teologie Greco-Catolică din Cluj. Între 2008-2012 a fost bursier al Congregaţiei pentru Bisericile Orientale din Roma. S-a format în continuare în Colegiul Pontifical Pio Romeno şi a obţinut licenţa la Ateneul Pontifical „Sf. Anselm” din Roma şi este doctorand la aceeaşi universitate în specializarea Teologie dogmatică sacramentală. Din anul 2013 lucrează ca secretar în Protopopiatul Gherla.