Galaxia Gutenberg: Două cărţi de suflet şi pentru suflete

Publicat pe: 28 octombrie 2013|Secțiunea: Ştiri|

Vă semnalăm două cărţi de suflet şi pentru suflete, apărute la editura Galaxia Gutenberg în această lună.

În prima cărticică, LUNA NOIEMBRIE • Ajutorarea prin rugăciune a celor răposaţi (ISBN 978-973-141-524-6, format 10×14,5 cm, pagini 48, preţ 2,5 lei), Fericitul Francesco Faà di Bruno ne invită din toată inima „Să-i ajutăm pe răposaţii noştri, să ne folosim de toate mijloacele pe care le avem la îndemână, adică de liturghii, împărtăşanii, parastase, rugăciuni, indulgenţe, fapte bune, suferinţe. Tot ceea ce facem pe parcursul unei zile să oferim pentru cei din Purgator; le vom deschide astfel porţile cerului şi vom deschide calea pentru mântuirea noastră veşnică.”

imagine    imagine

Al doilea titlu, O LUNĂ CU PRIETENELE NOASTRE, SUFLETELE DIN PURGATORSă le cunoaştem, să le rugăm, să le eliberăm •Lecturi şi rugăciuni pentru o lună (autor: Abatele Berlioux, isbn 978-973-141-522-2, format 11,5×17 cm, pagini 124, preţ 7 lei, colecţia – Fides), tradus de d-na Viorica Hopârtean şi coordonat de pr. Anton Crişan, ne pune la dispoziţie mijloacele creştine prin care putem exersa caritatea faţă de semeni, în special faţă de cei care sunt în Purgator. Cartea e concepută ca un exerciţiu spiritual pentru fiecare zi a lunii noiembrie, constând în lecturi şi rugăciuni în conformitate cu doctrina Bisericii Catolice – în acord cu textele Conciliului Vatican II – ale constituţiei dogmatice asupra Bisericii „Lumen gentium” (49-100) şi ale Catehismului Bisericii catolice (1030-1032; 1471-1472).

Sunt două cărţi care ar trebui să nu lipsească de pe noptieră în luna noiembrie. Vom vedea cât de puţine lucruri trebuie să facem ca să realizăm fapte mari. Depinde doar de noi să eliberăm sufletele din Purgator, să le deschidem calea către Paradis. Depinde doar de noi să ne câştigăm prietenia şi ajutorul acestor suflete, aşa cum subliniază autorul: „În lumea creştină se ştie bine că rugăciunea celor vii este utilă celor răposaţi, dar nu se ştie suficient de bine că rugile pentru răposaţi sunt utile celor vii. Da, puterea şi recunoştinţa sfintelor suflete din Purgator sunt prea puţin cunoscute şi apreciate; nu ne preocupăm suficient de posibilitatea de a recurge la mijlocirea lor.

Foarte mulţi teologi, printre care sfinţii Liguori, Bellarmin, Suarez, ne învaţă că putem, în mod legitim şi foarte folositor, să invocăm sufletele din Purgator pentru a obţine de la Dumnezeu harurile şi favorurile fie trupeşti, fie sufleteşti de care avem nevoie. Există mai ales anumite favoruri temporare care par a fi rezervate acestor suflete spre a fi îndeplinite: vindecarea unei boli grave, scăparea de un pericol fizic, moral sau spiritual, căsătoria şi înţelegerea în familie, găsirea unui loc de muncă…

Redacţia editurii
www.galaxiagutenberg.ro
contact@galaxiagutenberg.ro
Tel.: 0723 377 599