Foto: Codexul Vaticanus B prezentat la Cluj

Publicat pe: 2 noiembrie 2013|Secțiunea: Fotografii|

PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gheral a susţinut conferinţa cu tema: „De la Codex Vaticanus la Ziua Mondială a Tinerilor de la Rio de Janeiro”, în cadrul Galelor «Medicină, Artă, Cultură», eveniment organizat de Universitatea de Medicină şi Farmacie ”Iuliu Haţieganu” şi de Academia Română – Filiala Cluj-Napoca. Expunerea a avut loc joi, 30 octombrie 2013, în Sala Tonitza a Muzeului de Artă Cluj, seara culturală fiind prezentată de Prof. Dr. Nicolae Hâncu, membru al Academiei de Ştiinţe medicale din România și Dr. Călin Stegerean, Director al Muzeului de Artă, Cluj. Prima parte a constat în prezentarea unui facsimil al Codex Vaticanus B 03 (textul Sfintei Scripturi din sec. IV, scris în limba greacă cu litere unciale) achiziţionat în octombrie 2013, de la Biblioteca Apostolică Vaticană din Roma. Acest „adevărat tezaur fundamental al Sfintei Scripturi” a fost expus, pentru acea seară, în sala Tonitza.