Foto: Primirea la Cluj a Codexului Vaticanus B

Publicat pe: 14 noiembrie 2013|Secțiunea: Fotografii|

Luni, 14 oct. 2013, la sediul Episcopiei de Cluj-Gherla a sosit Codexul Vaticanus B – Bibliorum Sacrorum Graecorum Codex Vaticanus B – manuscris al Bibliei datând din sec. IV (copie fidelă după original, editat în anul 1999, de „Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato”, Roma). Manuscrisul a fost scris în sec. IV, în limba greacă şi în comparaţie cu alte texte vechi, conţine textul cel mai bogat al Vechiului şi Noului Testament. Alături de colaboratorii din cadrul Episcopiei şi a Facultăţii de Teologie greco-catolică, Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu a invitat la momentul primirii şi deschiderii Codexului, pe Prof. Dr. HÂNCU Nicolae, membru de Onoare al Academiei Române şi şeful Catedrei de diabet, boli de nutriţie şi metabolism al Universităţii „Iuliu Haţieganu” din Cluj-Napoca, cel care a sprijinit cu interes şi generozitate iniţiativa achiziţionării acestui text de referinţă pentru multe dintre traducerile moderne ale Sfintei Scripturi.