Foto: Biserica Greco-Catolică, martoră a unităţii – Ziua Naţională a României

publicat la 2 decembrie 2013 în Fotografii

Sfânta Liturghie celebrată duminică, 1 decembrie în Catedrala „Schimbarea la Faţă” din Cluj-Napoca a fost dedicată Zilei Naţionale a României. A fost rememorat ceasul „biruinţei dreptăţii” de la 1 decembrie 1918, când, la Alba Iulia, în faţa celor peste 100.000 de români adunaţi din toată ţara pentru a primi veste cea bună, Cardinalul Iuliu Hossu proclama Rezoluţiunea Marii Uniri. După celebrarea liturgică, în timp ce în Catedrala episcopală se celebra un Te Deum dedicat înfăptuitorilor Unirii, PS Florentin, însoţit de preoţi şi studenţi teologi, împreună cu Mitropolitul Andrei Andreicuţ, reprez. BOR, autorităţile locale şi în jur de 5000 de clujeni, au participat la ceremonialul militar şi momentul sărbătoresc de la monum. lui Avram Iancu, unde a fost depusă şi o coroană de flori. PS Florentin a participat şi la dezvelirea plăcii ce comemorează Procesul Memorandiştilor, la Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *