Foto: Distincţii Pontificale pentru preoţi şi credincioşi ai Eparhiei de Cluj-Gherla

publicat la 23 decembrie 2013 în Fotografii

În Duminica dinainte de Sărbătoarea Naşterii Domnului nostru Isus Hristos, la încheierea Sfintei Liturghii celebrată la Catedrala „Schimbarea la Faţă”, Episcopul Eparhial de Cluj-Gherla, PS Florentin Crihălmeanu, a acordat Titluri onorifice din partea Pontifului Roman, Papa Francisc, pentru a onora acele persoane care s-au evidenţiat în viaţa Bisericii, atât prin trăirea creştină, cât şi prin sprijinul acordat Eparhiei de Cluj-Gherla. Momentul festiv a fost prilejuit de aniversarea, în anul 2013, a 160 de ani de la întemeierea Eparhiei de Gherla. După ce a fost explicată semnificaţia acestor Titluri Pontificale, Mons. Mihai Todea i-a prezentat pe cei învredniciţi de această onoare din partea Sfântului Părinte, după care PS Florentin a înmânat titlurile. S-a decernat Distincţia „Sfintei Cruci pentru Biserică şi Pontif” şi două titluri cavalereşti, Ordinul Pontifical „Sf. Silvestru Papă şi Martir” şi Ordinul „Sf. Grigorie cel Mare”.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *