Foto: Distincţii Pontificale pentru preoţi şi credincioşi ai Eparhiei de Cluj-Gherla

Publicat pe: 23 decembrie 2013|Secțiunea: Fotografii|

În Duminica dinainte de Sărbătoarea Naşterii Domnului nostru Isus Hristos, la încheierea Sfintei Liturghii celebrată la Catedrala „Schimbarea la Faţă”, Episcopul Eparhial de Cluj-Gherla, PS Florentin Crihălmeanu, a acordat Titluri onorifice din partea Pontifului Roman, Papa Francisc, pentru a onora acele persoane care s-au evidenţiat în viaţa Bisericii, atât prin trăirea creştină, cât şi prin sprijinul acordat Eparhiei de Cluj-Gherla. Momentul festiv a fost prilejuit de aniversarea, în anul 2013, a 160 de ani de la întemeierea Eparhiei de Gherla. După ce a fost explicată semnificaţia acestor Titluri Pontificale, Mons. Mihai Todea i-a prezentat pe cei învredniciţi de această onoare din partea Sfântului Părinte, după care PS Florentin a înmânat titlurile. S-a decernat Distincţia „Sfintei Cruci pentru Biserică şi Pontif” şi două titluri cavalereşti, Ordinul Pontifical „Sf. Silvestru Papă şi Martir” şi Ordinul „Sf. Grigorie cel Mare”.