Foto: Pr. Ioan Vranău a intrat pe poarta vieţii veşnice

publicat la 10 februarie 2014 în Fotografii

Miercuri, 5 februarie 2014, în jurul orei 8.00, la 88 ani de viaţă şi 37 de ani de preoţie, a fost chemat la Domnul Pr. Ioan Vranău din Maieru, „un preot evlavios, mereu cu rugăciunea pe buze, cu o devoţiune aparte la Preacurata Fecioară Maria prin rugăciunea Rozariului” – cum l-a caracterizat pr. Nicolae Jarda, Protopop de Rodna. Funeraliile au avut loc vineri, 7 februarie, la biserica din loc. Maieru: Sf. Liturghie şi Slujba de înmormântare. Părintelui Ioan i-a fost decernată post mortem Distincţia Pontificală „Pentru Biserică şi Pontif” – Pro Ecclesia et Pontifice, ca semn de recunoştere a meritelor deosebite pe care le-a avut ca păstor de suflete şi vrednic slujitor al lui Hristos. De la biserică, Episcopul eparhial PS Florentin, preoţii veniţi în număr mare, persoane consacrate, familia îndoliată şi mulţimea credincioşilor, pe care i-a însoţit cu rugăciunea şi cu purtarea de grijă ca părinte iubitor, l-au condus pe Pr. Ioan pe ultimul drum pământesc.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *