Foto: Ziua Bolnavului şi a Personalului Sanitar la Cluj

Publicat pe: 11 februarie 2014|Secțiunea: Fotografii|

Ziua Mondială a Bolnavului a fost aniversată la Catedrala „Schimbarea la Faţă” din Cluj, duminică, 9 februarie 2014, prin Sfânta Liturghie celebrată de PS Florentin, Episcop de Cluj-Gherla, pr. Ioan Mătieş, vicar cu laicii, între celebranţi fiind şi preoţii care sunt repartizaţi în spitale. Au fost invitaţi asistaţi sociali şi membri ai Asociaţiei Caritas Eparhial Cluj, persoane cu handicap neuropsihic de la Centrul de zi “ Sfânta Maria” A.P.A.H.N.P şi de la Şcoala Specială „Transilvania”, tineri din Fundaţia „Credinţă şi lumină” şi Fundaţia “Familia Sfântă”. Între invitaţi au fost personalităţi ale lumii medicale clujene. Din partea medicilor catolici a vorbit prof. dr. Ioan Ştefan Florian, director al Clinicii de Neurochirurgie din Cluj. În încheiere s-a făcut rugăciunea pentru bolnavi şi PS Florentin a dat tuturor participanţilor iconiţe şi binecuvântare. Au urmat vizite la spitale, celebrări la Policlinica Familia Sfântă şi la Centrul de Zi „Sf. Maria”.