Pr. Gabriel Marincaş: Lupta împotriva ispitelor

publicat la 18 februarie 2014 în Ştiri

În seara zilei de duminică, 16 februarie 2014, timp de două ore, părintele Gabriel Marincaş a revenit în parohia "Coborârea Spiritului Sfânt" din Cluj-Napoca pentru o conferinţă despre "Antropologia şi psihologia ascetică a Părinţilor", sau, după ce invitatul a explicat termenii "tehnici", despre lupta împotriva ispitelor. De fapt prezentarea s-a axat pe cele opt gânduri ale răutăţii, aşa cum le prezintă Evagrie Ponticul (345-399).

imagine

Acest ucenic al Sfântului Vasile cel Mare, respectiv al Sfântului Grigore de Nazianz s-a afirmat la Constantinopol prin predicile sale, iar în 381 a plecat spre Ierusalim. A fost primit la mănăstirea de pe Muntele Măslinilor de Melania cea Bătrână şi de Rufin de Aquilea. Din învăţătura sa, părintele s-a oprit la cele opt gânduri ale răutăţii, cele pe care Papa Grigore cel Mare, preluând de la Sf. Ioan Casian, fiu spiritual al lui Evagrie Ponticul, le-a structurat în cele şapte păcate capitale. "Opt sunt în total gândurile cele mai generale ce cuprind toate gândurile", scria Evagrie în lucrarea numită Praktikos: "întâiul e cel al lăcomiei pântecelui, după care vine cel al desfrânării, al treilea e cel al iubirii de arginţi, al patrulea e cel al întristării, al cincilea e cel al mâniei, al şaselea e cel al lâncezelii sau plictiselii, al şaptelea e cel al slavei deşarte, al optulea e cel al trufiei".

imagine

După prezentarea acestor gânduri, pr. Marincaş a prezentat procesul prin care se ajunge de la ispită la păcat: 1) momeala; 2) dialogul; 3) deliberarea; 4) alegerea; 5) fapta. A subliniat că doar ispita, neconsimţită, nu este păcat; după cum ne învaţă Isus Cristos, ispita devine păcat când s-a ales să i se dea curs, chiar şi înainte de a deveni faptă. În acest proces de la momeală la păcat părintele a prezentat "armele creştinului", începând de la post, milostenie şi rugăciune, până la "metode" ascetice, precum paza gândurilor şi mărturisirea gândurilor rele în faţa preotului (îndrumătorului spiritual). Părintele Gabriel Marincaş a mai fost invitat în parohia clujeană din cartierul Mănăştur-Vest în toamna anului trecut, când în două întâlniri a vorbit despre Liturghia Cuvântului, respectiv Liturghia Euharistică. Toate cele trei conferinţe au fost înregistrate şi publicate pe YouTube.

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *