Foto: Înmormântarea servei lui Dumnezeu Alice Crihălmeanu

publicat la 7 aprilie 2014 în Fotografii

Biserica s-a unit în rugăciune luni, 7 aprilie 2014, pentru sufletul servei lui Dumnezeu Alice Crihălmeanu, mama PS Florentin, Episcop de Cluj-Gherla, care, la 79 de ani, încheindu-şi pelerinajul pământesc, s-a mutat în lumina cerească. La ceremonia de înmormântare din biserica „Sf. Fecioară Maria”, cart. Grigorescu, Cluj, au participat PF Lucian Cardinal Mureşan, Întâi Stătătorul BRU, ÎPS Andrei Andreicuţ, Mitropolit ortodox al Clujului, Maramureşului şi Sălajului, PS Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj, PS Claudiu Pop, Episcop al Curiei Arhiep. Majore, PS Mihai Frăţilă, Episcop vicar de Bucureşti, pr. Fechet Alois care a adus mesajul de condoleanţe al PS Petru Gherghel, Episcop de Iaşi şi PS Aurel Percă, Episcop auxiliar. Au venit să-şi ofere omagiul pentru un suflet nobil, peste 100 de preoţi, călugări şi călugăriţe, autorităţi locale, personalităţi din lumea univ. şi culturală, sute de persoane care au cunoscut-o şi apreciat-o pe cea a cărei dorinţă de a face bine nu avea limite.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *