Comunicat al Sinodului BRU reunit la Oradea

Publicat pe: 9 mai 2014|Secțiunea: Ştiri|Etichete: |

În perioada 7-9 mai 2014, la Sediul Episcopiei Greco-Catolice Române din Oradea s-au desfăşurat lucrările sesiunii ordinare de primăvară ale Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică. La lucrările sinodale, desfăşurate sub preşedinţia Preafericitului Cardinal Lucian, Arhiepiscop Major, au participat toţi Episcopii greco-catolici din România, absentând, în mod motivat, Preasfinţia Sa John Michael Botean, Episcop Eparhial de Canton – Ohio (SUA).

Printre temele dezbătute de Părinţii sinodali, pot fi amintite: probleme juridice şi canonice, chestiuni administrative, definirea unor amendamente de interes general, aspecte pastorale şi liturgice, procesul de beatificare al Episcopilor greco-catolici morţi în faimă de martiri sub regimul comunist, propunerile formulate de Comisia Sinodală pentru redactarea Dreptului Particular, precum şi chestiuni legate de prezenţa comunităţilor greco-catolice române în diaspora.

În după-masa zilei de joi 8 mai 2014, Episcopii sinodali au participat la o manifestare culturală cu prilejul împlinirii a 230 de ani de la deschiderea primei şcoli româneşti la Oradea.

Următoarea sesiune sinodală ordinară va fi celebrată în intervalul 27-29 octombrie 2014 la Blaj, sediul Arhiepiscopului Major.

Sinodul Episcopilor îi reuneşte pe toţi Episcopii Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, din România şi din afara graniţelor ţării, reunindu-se în sesiune ordinară de două ori pe an, primăvara şi toamnă.

Notar
pr. Cristian Crişan

imagine