Foto: Sărbătoarea Familiilor Eparhiei de Cluj-Gherla, la Chiuieşti

publicat la 25 mai 2014 în Fotografii

Sărbătoarea familiilor Eparhiei de Cluj-Gherla s-a desfăşurat sâmbătă, 24 mai 2014, în parohia Chiuieşti din Protopopiatul Dej. Evenimentul, aflat la cea de-a III-a ediţie, a fost organizat de Departamentul pentru Familie şi Viaţă şi Biroul pentru pastoraţia familiei din cadrul Eparhiei de Cluj-Gherla şi a reunit peste 300 de participanţi, familii de pe teritoriul eparhiei. PS Florentin Crihălmeanu, Episcopul de Cluj-Gherla a fost primit de pr. Laurenţiu Biriş, Protopop de Dej, pr. Matei Tarciziu, paroh în Chiuieşti, de organizatori, pr. Ioan Mătieş, vicar cu laicii şi pr. Călin Sechelea, consilier eparhial. Din partea autorităţilor a participat dl. primar din localitate. Evenimentul s-a bucurat şi de prezenţa unui oaspete, pr. Felician Tiba din Dieceza Romano-Catolică de Iaşi. Câteva zeci de preoţi au participat, cu familiile lor şi cu grupuri de credincioşi. La Sf. Liturghie Arhierească răspunsurile liturgice au fost date de Corul Parohiei „Buna Vestire” din Gherla.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *