Înfiinţarea unei noi Eparhii greco-catolice, cu sediul la Bucureşti

publicat la 29 mai 2014 în Ştiri

Cu bucurie, credincioşii din întreaga Biserică Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, salută vestea înfiinţării, la Bucureşti, a unei noi Eparhii Greco-Catolice, purtând numele Sfântului Vasile cel Mare şi a numirii unui nou Episcop eparhial, prin transferul pe scaunul noii eparhii a PS Mihai Frăţilă, până acum Episcop auxiliar de Alba-Iulia și Făgăraș. Anunţul oficial a fost făcut în Sărbătoarea Înălţării Domnului, joi, 29 mai 2014, prin următorul comunicat emis de Sinodul Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice:

image

„În perioada 7-9 mai 2014, s-au desfășurat la Oradea, sub președinția Preafericitului Părinte Cardinal Lucian Mureșan, lucrările sesiunii ordinare de primăvară ale Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

Considerând nevoia pastorală și realitatea istorică, culturală și geografică a sudului teritoriului extracarpatic al Arhieparhiei de Alba-Iulia și Făgăraș, cu acordul și binecuvântarea Sfântului Părinte Papa Francisc, după ce a primit consensul Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, conform can. 85 § 1 al Codului Canoanelor Bisericilor Orientale, după consultarea Scaunului Apostolic al Romei, Preafericirea Sa Cardinal Lucian Mureșan, în calitate de Arhiepiscop Major, a înființat Eparhia „Sfântul Vasile cel Mare” de București (Eparchia Sanctus Basilius Magnus Bucarestiensis Romenorum), cu teritoriu canonic corespunzător capitalei României și județelor provinciei istorice a Țării Românești (Oltenia, Muntenia și Dobrogea).

Astfel, biserica „Sfântul Vasile cel Mare” (strada Polonă) din București primește rangul și statutul de Catedrală a noii Eparhii.

Totodată, Preafericirea Sa Cardinal Lucian Mureșan, în aceeași calitate de Arhiepiscop Major, în baza canonului 85 § 2, 2 al Codului Canoanelor Bisericilor Orientale, ca urmare a procesului electoral desfășurat canonic, după ce a primit consensul Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, cu acordul și binecuvântarea Sfântului Părinte Papa Francisc, l-a transferat pe Preasfințitul Episcop Mihai Frățilă din funcția de Episcop titular de Nove și auxiliar de Alba-Iulia și Făgăraș, în funcția de Episcop eparhial al noii Eparhii „Sfântul Vasile cel Mare” de București.

Data întronizării la București a noului Episcop eparhial al Eparhiei „Sfântul Vasile cel Mare” de București, va fi comunicată ulterior.

Uniți în rugăciune de mulțumire, cerând plinătate de haruri și ajutorul Maicii Preacurate peste noul Eparh și noua Eparhie, îi dorim Preasfințitului Episcop Mihai îndelungată și binecuvântată păstorire.

Întru mulți ani, Preasfințite Părinte!

Pr. Cristian Crișan
Notar al Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice”.

Biroul de presă
al Episcopiei de Cluj-Gherla

Contact: Pr. Daniel Avram, Consilier mass-media
tel. 0729884889

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *