Viaţa consacrată – Dar pentru oameni: pregătire pentru Sărbătoarea Învierii Domnului cu Episcopul greco-catolic de Cluj-Gherla

publicat la 28 martie 2015 în Ştiri

Intrând în ultimele două săptămâni ale Postului Mare, Biserica îşi intensifică programul de pregătire spirituală, invitându-i pe credincioşi la rugăciune pentru a trăi, în lumina lui Cristos, marea Sărbătoare a Învierii Domnului, fixată în calendarul liturgic la data de 12 aprilie 2015. Urmând tradiţia anilor precedenţi, Episcopul greco-catolic de Cluj-Gherla, Preasfinţitul Florentin Crihălmeanu, va prezenta un ciclu de meditaţii ce vor avea loc în Catedrala episcopală Schimbarea la Faţă (B-dul Eroilor nr. 10, Cluj-Napoca), în perioada 31 martie – 2 aprilie 2015, zilnic după Sfânta Liturghie de la ora 18.

În contextul Anului Vieţii Consacrate în Biserica Catolică, tema aleasă pentru zilele de reculegere este Viaţa consacrată – Dar pentru oameni. În prima zi, marţi, 31 martie, Preasfinţia Sa Florentin va prezenta primul subpunct al temei, având titlul: Agonia din Grădina Ghetsimani, cu fragmentul evanghelic: "Dar nu voia Mea, ci voia Ta să se facă" (cf. Luca 22,42). Miercuri, 1 aprilie, subiectul zilei va fi Maria şi Ioan sub Cruce, cu textul: "«Iată fiul tău!»; «Iată Mama ta!»" (cf. Ioan 19,26.27). Joi, 2 aprilie, ultimul subpunct al temei propuse este: Îngerii la Înviere şi la Înălţare, în lumina citatelor: "De ce-l căutaţi pe Cel viu printre cei morţi?" (cf. Luca 24,5) şi "De ce staţi privind la cer?" (cf. Fapte 1,11).

În Scrisoarea pentru persoanele consacrate în anul dedicat lor, Suveranul Pontif, Papa Francisc, îndeamnă: în Anul Vieţii Consacrate, "să privim trecutul cu recunoştinţă, să trăim prezentul cu pasiune şi să îmbrăţişăm viitorul cu speranţă". "Întregul popor creştin să conştientizeze tot mai mult darul reprezentat prin prezenţa atâtor persoane consacrate moştenitoare ale marilor sfinţi care au făcut istoria creştinismului". "Vă invit pe toţi să vă adunaţi în jurul persoanelor consacrate, să vă bucuraţi cu ele, să împărtăşiţi dificultăţile lor, să colaboraţi cu ele pentru susţinerea slujirii şi a operei lor care sunt lucrarea întregii Biserici. Faceţi-le să simtă afecţiunea şi căldura întregului popor creştin".

Redăm, în încheiere, şi urarea Preasfinţiei Sale Florentin, în apropierea măritei sărbători a Învierii: "Cutremurătorul moment al răstignirii şi morţii lui Isus în faţa mulţimii s-a preschimbat după trei zile în strălucitorul moment al Învierii Mântuitorului, neştiut de privire omenească şi contemplat cu bucurie doar de cetele îngereşti. Femeile pioase venite la mormântul gol sunt transformate în arhangheli binevestitori ai învierii, purtând vestea cea bună apostolilor. Să ne lăsăm preschimbaţi şi noi, persoanele consacrate prin Botez, de bucuria învierii Domnului în sufletele noastre şi în lume: Sărbători sfinte, binecuvântate cu cereşti daruri, bucurii spirituale şi sănătate!"

V.S.- DIRMM
Episcopia de Cluj-Gherla

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *