Participarea tinerilor din Eparhia de Cluj-Gherla la ZMT Cracovia 2016

Publicat pe: 11 februarie 2016|Secțiunea: Ştiri|

Mai sunt câteva luni până când la Cracovia se va da startul întâlnirii mondiale a tineretului. Va fi a XXXI-a Zi Mondială a Tineretului ce va reuni, potrivit previziunilor organizatorilor, în jur de două milioane de tineri. Între aceştia vor fi şi tineri Eparhiei de Cluj-Gherla, care sunt aşteptaţi să se înscrie cât mai repede.

ÎNSCRIE-TE ONLINE AICI

pentru a fi sigur(ă) că ai un loc rezervat pentru Cracovia 2016!

imagine

Cine poate participa la acest eveniment?

Ne adresăm tinerilor din Eparhia de Cluj-Gherla, cu vârste cuprinse între 16-30 ani, pentru cei sub 18 ani, acceptul părinţilor sau al tutorelui legal va fi necesar pentru participare. Pot participa preoţi, persoane consacrate, laici implicaţi în viaţa Bisericii care vor fi însoţitori pentru tinerii.

De ce trebuie să mă înscriu?

Toţi cei care doresc să participe la Cea de-a XXXI-a Zi Mondială a Tineretului trebuie să se înscrie. Este necesară înscrierea tuturor participanţilor la ZMT, pentru că doar persoanele care sunt înscrise vor primi un ecuson pe baza căruia vor putea participa la celebrări.

Toate înscrierile sunt centralizate prin intermediul sitului oficial al ZMT. Înscrierea participanţilor din Eparhia de Cluj-Gherla se va face prin Departamentul pentru Tineret şi ASTRU Cluj.

Pot participa cu voi dacă sunt din altă Eparhie, dar sunt la studii la Cluj?

Da, nu este nicio problemă.

Când se întâmplă şi când se pleacă?

Întâlnirea la Cracovia are loc între 25 -31 iulie 2016, iar grupul nostru va participa şi la zilele pregătitoare într-o dieceză din Polonia între 20-25 iulie. Pentru drum, care se va face cu autocarul, trebuie să luăm în calcul o zi la dus şi o zi  la întors, aşa că nu vă planificaţi activităţi pentru perioada 19 iulie – 1 august 2016.

Cât costă?

Preţul informativ pentru această experienţă este în prezent de aproximativ 300 euro, ceea ce include taxa de participare la ZMT (180 euro), taxa de participare in Dieceza de Wroclaw (30 euro),  transportul (70 euro), asigurarea medicală de grup (10 euro/persoană), taxa de solidaritate (10 euro).

Ne dorim ca această sumă să nu fie un impediment în a participa la acest eveniment. Vă rugăm să ne semnalaţi situaţiile delicate şi în măsura posibilităţilor vom încerca să ajutăm.(tineretcluj@gmail.com / 0758677259)

Unde va fi cazarea?

Cazarea va fi în familii, săli parohiale, şcoli, campusuri universitare, săli de sport. Toate aceste structuri vor fi dotate cu apă, duşuri, toalete.

În noaptea 30/31 iulie toţi participanţii vor dormi în sac de dormit, sub cerul liber, în zona special amenajată „Campus Misericordie”, locul unde se va desfăşura veghea şi sfânta Liturghie cu Papa Francisc.

Toţi participanţii vor trebui să aibă la ei sac de dormit şi izopren.

Pot să mă înscriu deja? Mai am întrebări, ce pot să fac?

Da, am început înscrierile pentru acest eveniment. Poţi să te înscrii deja online pentru a fi sigur(ă) că ai un loc rezervat pentru Cracovia!

Te rugăm să ne contactezi în cazul în care dorești mai multe informații ce nu au fost cuprinse aici sau mai ai alte întrebări.

Confirmarea înscrierii se face prin achitarea a 150 de euro până cel târziu în 31 martie 2016.

Vreau să fiu voluntar. Ce trebuie să fac?

Cei care doresc să se implice ca şi voluntari trebuie să fie majori şi să se înscrie pe pagina oficială a ZMT 2016. Înainte de înscriere este recomandată informarea responsabilul cu pastoraţia tineretului – tineretcluj@gmail.com, deoarece în procesul de selecţie a voluntarilor va fi  contactat.

Vreau să știu mai multe despre Ziua Mondială a Tineretului 2016. Unde pot găsi informaţii?

Tema celei de-a XXXI-a Zi Mondială a Tineretului „Fericiţi cei milostivi, pentru că ei vor afla milostivire” (Mt 5,7). Conform tradiţiei, papa Francisc a aprofundat tematica ZMT printr-un mesaj către tineri, mesaj care prin intermediul Consiliului Pontifical pentru Laici a fost trimis spre conferinţele episcopale, mişcărilor, asociaţiilor şi comunităţilor de tineri internaţionale. Textul acestui mesaj poate fi găsit aici.

A XXXI-a Zi Mondială a Tineretului se va deschide în mod oficial în după-amiaza zilei de marţi, 26 iulie 2016, cu Liturghia de deschidere, care va fi prezidată de cardinalul Stanisław Dziwisz, arhiepiscopul de Cracovia.

În zilele de 27, 28 şi 29 iulie vor avea loc trei zile de pregătire pentru veghea de rugăciune şi Liturghia cu Sfântul Părinte papa Francisc. În cursul dimineţilor vor avea loc tradiţionalele cateheze, care vor fi susţinute de episcopii din întreaga lume, în diverse limbi şi în diverse bisericii, colegii sau săli de sport din Cracovia şi din împrejurimi. În timpul celor trei zile o atenţie deosebită va fi îndreptată spre sacramentul reconcilierii, tinerii având astfel ocazia să experimenteze milostivirea lui Dumnezeu.

După-amiezile zilelor de 27, 28, 29 iulie vor fi dedicate activităţilor din cadrul Festivalului Tinerilor care se va desfăşura în diferite puncte din Cracovia.

Ceremonia de primire a Sfântului Părinte Papa Francisc va avea loc joi, 28 iulie 2016. Seara zilei de vineri, 29 iulie, va fi dedicată celebrării unei mari Căi a Crucii pe străzile centrale ale oraşului Cracovia.

Punctul culminat al Zilei Mondiale ale Tineretului vor fi veghea de rugăciune şi celebrarea euharistică finală care vor fi prezidate de Sfântul Părinte. Acestea se vor desfăşura sâmbătă seara, 30 iulie, şi în dimineaţa zilei de 31 iulie în spaţiul special amenajat pentru aceste celebrări în apropierea oraşului Cracovia, pe Campus Misericordie. Festivalul Tinerilor se va desfăşura în diferite zone ale oraşului Cracovia în timpul după-amiezii şi serilor din datele de 26-28 iulie şi va conţine diferite manifestări prin intermediul cărora se vor pune în comun experienţe artistice, religioase, şi spirituale ale vieţii de credinţă a tinerilor din întreaga lume.

Află mai multe pe www.krakow2016.com  sau www.zmtromania.ro

imagine

Via Cluj.ASTRU.ro