Noile structuri eparhiale pentru 01.10.2017-30.09.2022

publicat la 28 septembrie 2017 în Ştiri

 • REÎNNOIREA CONSILIULUI PREOȚESC AL EPARHIEI DE CLUJ-GHERLA
 • NUMIREA NOILOR MEMBRII AI COLEGIULUI CONSILIERILOR EPARHIALI
 • NUMIREA NOILOR PROTOPOPI

Vineri, 22 septembrie 2017, în cadrul Adunării Generale a Preoților din Eparhia de Cluj-Gherla, care s-a desfășurat în Aula "Card. Iuliu HOSSU" a Catedralei în construcție din Piața Cipariu, au fost aleși noii membrii ai Consiliului Preoțesc, la împlinirea a cinci ani de la precedenta alegere a acestei importante structuri a Eparhiei.

imagine

Adunarea, coordonată de Pr. Cristian DAVID, Cancelar Eparhial, a avut pe ordinea de zi două puncte: votul preoților pentru membrii Consiliului Preoțesc și propuneri pentru viitorii protopopi ai protopopiatelor Eparhiei de Cluj-Gherla.

După cum prevăd Statutele și Codul Canoanelor Bisericilor Orientale (can. 264 și urm.), după o perioadă de 5 ani se reînnoiesc atât Consiliul Preoțesc cât și Colegiul Consilierilor Eparhiali.

Consiliul Preoțesc este un grup de preoți ce reprezintă Clerul Eparhial și care-l ajută pe Episcopul Eparhial cu sfatul lor, conform normei dreptului, în cele privitoare la necesitățile operelor pastorale și binele Eparhiei. Această structură include în mod necesar Protopopii, veriga esențială de legătură cu preoții, care prin mandatul primit de la Episcop trebuie să transmită preoților informațiile pe care Ierarhia le consideră necesare și, de asemenea, să transmită Ierarhiei informațiile din teren, din partea preoților sau a credincioșilor.

Acceptarea funcției de membru în cadrul Consiliului Preoțesc este liberă, fiecare dintre cei 10 Consilieri, aleși cu majoritate de voturi din cele 135 buletine de vot valabil exprimate, au fost solicitați să-și dea acordul, aceasta însemnând și angajamentul liber la participarea în această structură, fiind astfel validați.

În continuare, în zilele de 25 și 26 septembrie 2017 s-a întrunit Colegiului Consilierilor Eparhiali în cadrul căruia Preasfinția Sa Florentin CRIHĂLMEANU, după o atentă analiză a propunerilor preoților cu privire la viitorii Protopopi ai Eparhiei de Cluj-Gherla, a completat structura Consiliului Preoțesc cu membrii numiți de Episcop, așa cum prevede Codul Canoanelor Bisericilor Orientale. După definitivarea acestei structuri s-au ales dintre membrii Consiliului Preoțesc, noii membrii ai Colegiului Consilierilor Eparhiali și au fost numiți Protopopii Eparhiei pe următorii 5 ani.

Drept urmare, structurile Eparhiei de Cluj-Gherla, în perioada 01.10.2017 – 30.09.2022, vor fi următoarele:

CONSILIUL PREOȚESC AL EPARHIEI DE CLUJ-GHERLA:

I. PS Florentin CRIHĂLMEANU – Episcop Eparhial

II. Membrii de drept:

 1. Mons. BOT Călin Ioan – Vicar General (Protosincel)
 2. Pr. CERGHIZAN Dumitru Marius – Vicar cu preoții
 3. Pr. CRIȘAN Anton Viorel -Vicar cu persoanele consacrate și grupurile de rugăciune
 4. Pr. MĂTIEȘ Ioan – Vicar cu laicii
 5. Pr. DAVID Ionuț Cristian – Cancelar Eparhial
 6. Pr. COSTE-DEAK Traian Radu – Vicar Judecătoresc
 7. Pr. FURTUNĂ Marius Grigore – Rectorul Seminarului Teologic Eparhial
 8. Ierom. DABOC Laurian, OSBM – Superior Provincial al Ordinului Sf. Vasile cel Mare (Protoegumen)
 9. Pr. URBAN Henryk, SJ – Superior Local al Ordinului Societatea lui Isus
 10. Pr. FARAOANU Flavian, OFM Cap. – Guardian al Mănăstirii "Sfinții Îngeri Păzitori" Târgu Lăpuș

III. Membrii aleși:

 1. Pr. MARINCAȘ Gabriel Marian
 2. Pr. LANGA Cristian Vladimir
 3. Pr. BOZÂNTAN Remus Florin
 4. Pr. SAS Titus Simion
 5. Pr. HODIȘ Ioan Silviu Albu
 6. Pr. ȚOLCA Ioan
 7. Pr. TODEA Vasile Mihai
 8. Pr. TUȚU George Claudiu
 9. Pr. SABĂU Cristian Arinel
 10. Pr. BIRIȘ Laurențiu

IV. Membrii numiți:

 1. Pr. NEAGOȘ Felician
 2. Pr. FRIȘAN Ioan Vasile
 3. Pr. UNGUREȘAN Gheorghe Marius
 4. Pr. HRUBAN Alexandru Alin
 5. Pr. IACOBHAZI Gheorghe Marian
 6. Pr. JARDA Nicolae
 7. Pr. MUREȘAN Gheorghe Marius
 8. Pr. AVRAM Adrian Gheorghe
 9. Pr. TĂLPĂLARIU Radu Adrian Vasile
 10. Pr. POP Ioan
 11. Pr. LĂCAN Vasile
 12. Pr. AVRAM Nicolae Daniel
 13. Pr. SECHELEA Călin Florian

imagine

MEMBRII COLEGIULUI CONSILIERILOR EPARHIALI

I. PS Florentin CRIHĂLMEANU – Episcop Eparhial

II. Membrii de drept:

 1. Mons. BOT Călin Ioan – Vicar General (Protosincel)
 2. Pr. CERGHIZAN Dumitru Marius – Vicar cu preoții
 3. Pr. CRIȘAN Anton Viorel -Vicar cu persoanele consacrate și grupurile de rugăciune
 4. Pr. MĂTIEȘ Ioan – Vicar cu laicii
 5. Pr. DAVID Ionuț Cristian – Cancelar Eparhial
 6. Pr. COSTE-DEAK Traian Radu – Vicar Judecătoresc

II. Membrii numiți:

 1. Pr. FURTUNĂ Marius Grigore – Consilier pentru formare și învățământ superior
 2. Pr. LĂCAN Vasile – Consilier administrativ
 3. Pr. BOZÂNTAN Remus Florin – Consilier teologic
 4. Pr. AVRAM Adrian Gheorghe – Consilier social-caritativ
 5. Pr. TĂLPĂLARIU Radu Adrian Vasile – Consilier pentru tineret
 6. Pr. SAS Titus Simion – Consilier pentru cateheză și învățământ
 7. Pr. POP Ioan – Consilier pastoral
 8. Pr. AVRAM Nicolae Daniel – Consilier pentru cultură și mass-media
 9. Pr. SECHELEA Călin Florian – Consilier pentru familie și viață

PROTOPOPI

 1. Protopop de BECLEAN – Pr. NEAGOȘ Felician
 2. Protopop de BISTRIȚA – Pr. FRIȘAN Ioan Vasile
 3. Protopop de CLUJ I – Pr. SABĂU Cristian Arinel
 4. Protopop de CLUJ II – Pr. UNGUREȘAN Gheorghe Marius
 5. Protopop de DEJ – Pr. BIRIȘ Laurențiu
 6. Protopop de GHERLA – Pr. HRUBAN Alexandru Alin
 7. Protopop de ILEANDA – Pr. IACOBHAZI Gheorghe Marian
 8. Protopop de LĂPUȘ – Pr. HODIȘ Ioan Silviu Albu
 9. Protopop de RODNA – Pr. JARDA Nicolae
 10. Protopop de SOMEȘ – Pr. MUREȘAN Gheorghe Marius

Adresându-se noilor Consilieri Preasfinția Sa Florentin le-a reamintit că funcția pe care o au de îndeplinit "este o demnitate dar și o responsabilitate la care-i invit pe cei numiți să participe activ și comunicativ. Împliniți această funcție cu conștiința că în primul rând o faceți pentru Dumnezeu, pentru Hristos, pentru binele Eparhiei și al fraților noștri. Nu este un motiv de mândrie, este un motiv de a vă deschide și mai mult în slujirea celorlalți ca adevărați păstori și frați împreună cu colegii parohi, o deschidere spre problemele celorlalți, o contribuție la înțelegerea comunității din care faceți parte dar și a celorlalte comunități și, de asemenea, a lucra pentru unitate, pentru pace și liniște între preoți, între parohi și comunități și în cadrul întregii Eparhii".

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *