Anunț: Campania 40 de zile pentru viață (ed. X)

Publicat pe: 25 februarie 2020|Secțiunea: Anunţuri|

Cea mai mare mișcare pro-viață din lume, a X-a ediție la Cluj-Napoca

A X-a ediție a campaniei “40 de zile pentru viață” se va desfășura la Cluj-Napoca în perioada 26 februarie – 5 aprilie 2020. Această ediție va readuce în stradă creștini din toate denominațiunile având o intenție comună de rugăciune, încetarea avorturilor. Continuând rugăciunea pe strada Clinicilor, colţ cu Victor Babeş, organizatorii locali ai campaniei doresc să transmită în acest timp de 40 de zile mesajul privind valoarea pe care fiecare ființă umană o are începând de la concepție. Creștini din toate bisericile din Cluj, precum și din împrejurimi, se alătură celor peste 500 de orașe din toată lumea care se unesc în rugăciune începând cu 26 februarie.

Timp de 40 de zile, între orele 7.00-19.00, vom fi în stradă împreună cu voluntarii pentru a se ruga, a informa locuitorii municipiului Cluj-Napoca despre importanţa fiecărei vieţi umane, indiferent de stadiul în care se află ea.

Cei care doresc să participe la această campanie de conştientizare se pot înscrie pe pagina 40pentruviata.org. Lansarea campaniei va avea loc în data de 25 februarie 2020, ora 19:00 în Sala 32 a Casei de Cultură a Studenților, Cluj Napoca.

Mai multe informaţii găsiţi şi pe pagina de facebook a campanieihttps://www.facebook.com/40dezileCluj/.

Parteneri furnizori de servicii sociale pentru prevenția avortului

Fundația Clinica Pro Vita
0753 469 874
Naomi Terek
http://www.clinicaprovita.ro/

Asociația Clujul pentru Viață
https://www.facebook.com/clujulpentruviata/ 
0755 045 040
Iustina Moldovan

Despre campanie

În România, în perioada 1958-2018, statisticile instituțiilor de stat au înregistrat 22.880.236 de avorturi.

Acest număr nu include avorturile care se efectuează în clinicile particulare și avorturile medicamentoase din spitalele de stat și din clinicile particulare, pentru că nu sunt raportate, și nici avorturile făcute de persoanele tinere și mature plecate la muncă în străinătate, care reprezintă o parte însemnată din populația României aflată în perioada de fertilitate.

Dacă s-ar avea în vedere și aceste date, pentru care nu există cifre exacte, probabil numărul avorturilor s-ar dubla.

“Unic din prima secundă” este mesajul pe care dorim să-l transmitem la cea de-a X-a ediție a campaniei tuturor, fie voluntari sau simplu trecător pe stradă.

Și de această dată, campania va însuma 40 de zile de veghe pașnică în rugăciune, desfășurată în spațiul public. Toți participanții la veghea pașnică vor fi rugați să semneze o declarație de pace, angajându-se să se comporte în permanență ca niște adevărați ambasadori ai lui Cristos.

40 de Zile pentru Viață este o inițiativă pașnică, foarte specifică și independentă, care se axează pe 40 de zile de post, rugăciune și veghe pașnică în fața clinicilor de avort și care are la bază o motivație educațională.

Pentru informații legate de Campania 40 de zile pentru viață Cluj Napoca puteți accesahttps://www.facebook.com/40dezileCluj/.

Înscrierile la veghe se pot face la adresahttp://40pentruviata.org.

imagine

Luna pentru viață

Pentru că Martie este luna pentru viață, sunt și alte evenimente pe această temă promovate în Cluj:

Evenimentul de deschidere:
25.02.2020, ora 19:00, Sala 32, Casa de Cultura a Studentilor

Campania 40 de zile pentru viață
26 Februarie – 5 Aprilie
Zilnic între 07:00 și 19:00
Locație: str Clinicilor – colț cu V. Babeș

Acești Români Fantastici
5 Martie, ora 19:00, Casa de Cultura a Studenților
https://www.facebook.com/events/563054267758572/

Marșul pentru Viață – Unic din prima secundă
28 Martie, ora 16:30, Piața Unirii
Invitați:
Dan Puric – despre menirea tinerei generații
Trupa Profides – concert
https://www.facebook.com/events/183722662697489/

CONTACT
Liliana Chelcan: 0754 211 573
Email: veghe40dezile@gmail.com