Mesajul Preasfinției Sale Florentin de Ziua Copilului

Publicat pe: 1 iunie 2020|Secțiunea: Ştiri|

Preasfinția Sa Florentin Crihălmeanu, Episcopul de Cluj-Gherla adresează copiilor câteva cuvinte de Ziua Copilului, în așteptarea momentului când va fi posibilă o nouă Întâlnire Eparhială a Copiilor.

În fiecare an s-a organizat Întâlnirea eparhială a copiilor, prin grija preoților, a tinerilor din Asociația Tineretului Român Unit – ASTRU Cluj și, an de an, a câte unui protopopiat din cadrul Eparhiei de Cluj-Gherla care găzduiește această întâlnire. Timp de o zi, copii de pe întreg teritoriul Eparhiei se întâlneau unii cu alții, cu preoții și îndrumătorii lor spirituali, cu Episcopul eparhial, pentru a se ruga, a se juca împreună, pentru a-i aduce toți Domnului Isus la altar frumosul buchet al sufletelor lor tinere și entuziaste, pentru a se întâlni cu Isus.

Mesajul este însoțit de cântecul „Cu bucurie” – din albumul „Lăsați copiii să vină la Mine” – al Corului de copii „Allegria” al Capelei greco-catolice Sf. Iosif (Cluj); dirijor: Cristina Nagy; pian: Andreea Alexievici.