Cuvânt de bun venit pentru noul Episcop

publicat la 14 aprilie 2021 în Ştiri

La trei luni de la plecarea dintre noi la Casa Tatălui a Arhiereului nostru Florentin Crihălmeanu, Sfântul Părinte Papa Francisc și-a dat acordul, azi, 14 aprilie, cu privire la alegerea canonică făcută de către Sinodul Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, prin care Preasfinția Sa Claudiu Lucian POP, până acum Episcop al Curiei Arhiepiscopale Majore, a fost ales Episcop eparhial pentru Eparhia de Cluj-Gherla, cu ocazia sesiunii sinodale din data de 12 aprilie a.c. În numele preoților, al persoanelor consacrate și al credincioșilor, îl felicităm pentru această numire și îi transmitem de pe acum bun venit în Eparhia noastră!

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *