Dieceza de Chișinău salută numirea noului Episcop eparhial de Cluj-Gherla

publicat la 14 aprilie 2021 în Ştiri

La 12 aprilie s-au împlinit 3 luni de când Tatăl ceresc l-a chemat la sine pe Preasfințitul Florentin Crihălmeanu, Episcop al Eparhiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla. Și întrucât Preafericitul Lucian Mureșan, Arhiepiscop major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, nu putea să o lase prea mult timp orfană și lipsită de păstor, având consimțământul Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, reunit la Blaj la 12 aprilie 2021, i-a încredințat Preasfințitului Claudiu Lucian Pop, Episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore, misiunea de Episcop al Eparhiei de Cluj-Gherla. Imediat după numire, în conformitate cu prevederile canonice, Cardinalul Lucian Mureșan a informat și Sfântul Scaun despre acest transfer. Data intronizării va fi comunicată ulterior.

Aflând despre alegerea Preasfințitului Claudiu ca urmaș al vrednicului de pomenire Episcop Florentin la cârma Eparhiei de Cluj-Gherla, Preasfințitul Anton Coșa i-a adus laude și mulțumiri lui Dumnezeu pentru că, în bunătatea Sa de Tată ceresc, le oferă credincioșilor greco-catolici din numita Biserică locală un păstor și un părinte care să îi călăuzească spre viața veșnică. În același timp, alături de întregul cler și popor al lui Dumnezeu din Dieceza de Chișinău, îi transmite Preasfințitului Claudiu felicitările care vin dintr-o inimă plină de bucurie și recunoștință, urându-i muncă rodnică în noua sa misiune din via Domnului, harurile necesare, puterea Duhului Sfânt în purtarea acestei noi cruci și asistența maternă a preacuratei Maici a lui Dumnezeu. Îl asigură, totodată, de rugăciunea sa personală, ca semn al comuniunii ierarhice și de credință și al apropierii sale spirituale, precum și de rugăciunile credincioșilor din Biserica locală din Republica Moldova, prin care se vădesc acea “singura inimă” și acel “singurul suflet” al Bisericii primare.

Întru mulți ani binecuvântați, Preasfințite Claudiu!

pr. dr. Petru Ciobanu pentru CatolidMold.md

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *