Mesajul CER la numirea PS Claudiu Lucian Pop ca Episcop de Cluj-Gherla

publicat la 14 aprilie 2021 în Ştiri

Preafericitul Părinte Lucian Cardinal Mureșan, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, după ce a primit consimțământul Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, reunit la Blaj pe data de 12 aprilie 2021, după ce a informat Sfântul Scaun Apostolic al Romei, l-a transferat pe Preasfinția Sa Claudiu Lucian Pop, în prezent Episcop titular de Mariamme și Episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore, în funcția de Episcop eparhial al Eparhiei de Cluj-Gherla. Sfântul Părinte Papa Francisc a confirmat decizia, care a fost publicată de biroul de presă al Sfântului Scaun astăzi, 14 aprilie 2021.

Membrii Conferinței Episcopilor din România au primit cu bucurie vestea că PS Claudiu Lucian Pop este noul Episcop de Cluj-Gherla, la trei luni de la trecerea în veșnicie a PS Florentin Crihălmeanu (12 ianuarie 2021). „În numele Colegiului Episcopilor catolici din România, îl felicităm pe PS Claudiu Lucian Pop pentru noua misiune pe care o va avea ca Episcop Eparhial de Cluj-Gherla și îi urăm o păstorire sfântă și binecuvântată. Ne bucurăm că Eparhia de Cluj-Gherla va avea un păstor plin de dăruire și zel pentru suflete, pe urmele predecesorului său, PS Florentin Crihălmeanu. Ne rugăm ca Fericitul Episcop Martir Iuliu Hossu, al cărui scaun episcopal îl primește, să îl întărească pe PS Claudiu Lucian Pop în slujba poporului lui Dumnezeu”, a afirmat ÎPS Aurel Percă, Președintele C.E.R.

Data și locul ceremoniei de intronizare a noului Episcop eparhial de Cluj-Gherla vor fi comunicate ulterior.

imagine

via BisericaCatolica.ro

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *