Mesajul PS Mihai adresat PS Claudiu Lucian cu ocazia numirii de astăzi

publicat la 14 aprilie 2021 în Ştiri

Preasfinția Voastră, Iubite Frate în Hristos, din mila Domnului, cu binecuvântarea Sfântului Părinte Papa Francisc și voința Sinodului Bisericii noastre ați fost învrednicit de misiunea de a păstori Eparhia de Cluj-Gherla. Experiența dobândită ca episcop al Curiei, după apostolatul în via Domnului la Paris și Roma, bunătatea, devotamentul și generozitatea Preasfinției Voastre puse în slujba semenilor au edificat sufletește turma Bisericii. Fidelitatea și dragostea față de Isus Răstignit, slujirea împărăției Cerurilor în suflete și încrederea în Maica Sfântă de care dați dovadă sunt pentru noi toți garanția unei slujiri întemeiate pe lucrarea vie a Sfântului Spirit, aducătoare de pace.

Alături de felicitarea frățească și de asigurarea rugăciunilor mele cordiale pentru această solemnă ocazie, sunt bucuros să Vă transmit omagiile și urările respectuoase ale clerului și credincioșilor Eparhiei greco-catolice de București. Aducând cântare de laudă Preasfintei Treimi și mulțumind Maicii Preacurate, ne rugăm să aveți parte de haruri îmbelșugate și de binecuvântarea Cerului în bătălia spirituală pentru suflete. Să fiți și de acum înainte “pildă credincioșilor cu cuvântul, cu purtarea, cu dragostea, cu spiritul, cu credința, cu curăția” (1Tim 4, 12). Preacurata Fecioară Maria, Ancora credinței, să Vă ocrotească, dăruindu-Vă curaj și mângâiere! Fericiții Episcopi Martiri să Vă fie pururi mijlocitori ca să fiți vrednic urmaș al Cardinalului Iuliu Hossu, Fericit mucenic al credinței!

Vă încredințez Inimii Neprihănite, cu frățească dragoste în Hristos Domnul,

+ Mihai,
Episcopul Episcopiei greco-catolice
“Sf. Vasile cel Mare” de București

imagine

via EpiscopiaBucuresti.ro

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *