PS Iosif Păuleț felicită noul Episcop de Cluj-Gherla

publicat la 15 aprilie 2021 în Ştiri

După anunţul transferului Preasfinţiei Sale Claudiu Lucian Pop în slujirea de Episcop eparhial al Eparhiei de Cluj-Gherla, miercuri, 14 aprilie 2021, PS Iosif Păuleţ i-a trimis un mesaj de felicitare.

Preasfinţia Voastră,

Am primit cu mare bucurie vestea alegerii Preasfinţiei Voastre ca Episcop eparhial al Eparhiei de Cluj-Gherla. Această Eparhie vă aşteaptă şi vă cheamă să continuaţi munca de slujire a atâtor vrednici ierarhi, care au ştiut, de-a lungul timpului, să promoveze şi să apere identitatea şi valorile perene ale credinţei noastre.

Alături de toţi aceia care vă înconjoară cu dragoste frăţească în aceste momente, vă rog să primiţi şi gândul meu sincer de felicitare, ca şi cel al Preasfinţitului Petru Gherghel, al preoţilor, al persoanelor consacrate şi al credincioşilor din Dieceza de Iaşi.

Suntem convinşi că experienţa şi munca neobosită de slujire, în calitate de Episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore, vă vor ajuta să priviţi cu încredere spre un viitor binecuvântat de Dumnezeu şi să vă împliniţi cu râvnă misiunea arhierească.

Ne rugăm bunului şi milostivului Dumnezeu ca noua slujire ce v-a fost încredinţată să aducă roade bogate în mijlocul poporului credincios.

Întru mulţi şi binecuvântaţi ani, Preasfinţite Părinte Claudiu!

Iosif Păuleţ
episcop de Iaşi

imagine

via Ercis.ro

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *