Înființarea Biroului pastoral pentru pastorația tinerilor și a copiilor

publicat la 19 iulie 2021 în Ştiri

PS Claudiu a decis pe 13 iulie a.c. înființarea Biroului pastoral al Eparhiei de Cluj-Gherla pentru pastorația tinerilor și a copiilor. Decretul invocă o serie de canoane (243 §§ 1 și 3, 628, 629) din Codul Canoanelor Bisericilor Orientale, și explică faptul că este vorba de un organism supus Episcopului eparhial de Cluj-Gherla, ce are competențe în propunerea și organizarea activităților adresate tinerilor și copiilor greco-catolici de pe teritoriul Eparhiei de Cluj-Gherla.

Episcopul, citim în același decret, numește în mod liber directorul și pe toți membrii Biroului. Astăzi, 19 iulie 2021, au fost definitivate aceste numiri. Astfel, în poziția de director a fost numit pr. Radu Tălpălariu, iar ca membri: pr. Alin Cîndea, pr. Sebastian Peșteșan, pr. Edmund Dujardi, pr. Claudiu Oltean, dc. Marius Cîmpean, sr. Dominica CMD, sr. Maximiliana OSBM și dra. Teodora Capan.

imagine

2 comentarii

  1. Bine-venit acest Birou. Dumnezeu să vă binecuvânteze toate activitățile.

  2. Felicitări, Sora Maximiliana!

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *