PS Claudiu – 10 ani de episcopat!

Publicat pe: 8 decembrie 2021|Secțiunea: Ştiri|

Întru mulți ani, Preasfinției Sale Claudiu, la împlinirea a 10 ani de episcopat!

Recunoștință pentru că ați acceptat, cu iubire și încredințare deplină voinței Atotputernicului Dumnezeu, păstorirea credincioșilor Eparhiei de Cluj-Gherla, spre a-i conduce pe calea credinței, la mântuire!

Mulțumindu-i lui Dumnezeu pentru că v-a rânduit de Păstor și Părinte, preoții, persoanele consacrate și credincioșii Eparhiei de Cluj-Gherla vă asigurăm de purtarea în rugăciune și vă dorim păstorire binecuvântată, plină de rod spiritual și de lumină. Întru mulţi şi sfinţi ani, Preasfinţite Părinte Claudiu!

Reamintirea acelor momente, petrecute în urmă cu 10 ani în Cetatea eternă a Romei primește azi o semnificație deosebită pentru turma încredințată Preasfinției Sale Claudiu la Înscăunarea, din 24 aprilie 2021, la Cluj-Napoca, ca Eparh de Cluj-Gherla: http://www.bru.ro/blaj/consacrarea-episcopala-a-preasfintiei-sale-claudiu-lucian-pop/

Biografia Episcopului Claudiu Pop: https://www.eparhiaclujgherla.ro/episcop/