Simpozionul aniversar cu tema: „Surorile Congregației Maicii Domnului – un veac de existență”

Publicat pe: 26 ianuarie 2022|Secțiunea: Ştiri|

Congregația Surorilor Maicii Domnului în colaborare cu Episcopia Greco-Catolică de Cluj Gherla a organizat luni, 24 ianuarie 2022, online pe platforma Zoom, Simpozionul aniversar cu tema: „Surorile Congregației Maicii Domnului – un veac de existență”. Evenimentul s-a desfășurat în cadrul manifestărilor legate de sărbătorirea a 100 de ani de la întemeierea Congregației Surorilor Maicii Domnului, în sânul Bisericii Române Unită cu Roma, la 2 februarie 1921.

Programul evenimentului:

  • Cuvântul de deschidere al Preasfinției Sale Claudiu Lucian Pop, Episcop Eparhial de Cluj-Gherla
  • Cuvântul de salut al Excelenței Sale Mons. Miguel Maury Buendía, Nunțiul Apostolic în România și Republica Moldova
  • Mesajul Preafericitului Părinte Lucian Cardinal Mureșan, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică transmis de către Preasfinția Sa Cristian Crișan, Episcop Auxiliar al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș
  • Cuvântul Preacuvioasei Maici Teodorina Birtoc, Superioara generală a CMD

Au conferențiat:

  • Lect. univ. dr. Lucian Turcu: „Congregația Surorilor Maicii Domnului de la înființare până la al II-lea Război mondial”
  • Pr. conf. univ. dr. Fabian Doboș: „Drumul fidelității surorilor Congregației Maicii Domnului față de Biserică, prin labirintul persecuției comuniste”
  • Pr. drd. Iulian Budău SJ: „Frăția spiritului. Aspecte din rezistența comună a Congregației Surorilor Maicii Domnului și a Societății lui Isus, în perioada persecuției comuniste”

Moderatori:

  • Părintele prof. univ. dr. Cristian Barta, decan al Facultății de Teologie Greco-Catolică
  • Sr. Cecilia Flueraș, CMD

„Dacă misiunea CMD nu ar fi avut la bază iubirea de Dumnezeu și de aproapele, oamenii fără credință, în timpul persecuției comuniste, ar fi reușit să distrugă și Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, și Congregația.

Dacă am fi fost mari doar prin clădiri și instituții, foarte probabil am fi dispărut odată cu ele, atunci când ne-au fost luate. Misiunea noastră în schimb avea la bază iubirea, iar iubirea nu poate fi furată, confiscată sau întemnițată.

Biserica și Congregația au continuat să existe și și-au desăvârșit opera în focul persecuției și al martiriului. Iubirea a fost împlinită prin suferință și a căpătat o consistență cu totul nouă, devenind jertfă de ispășire pentru toți oamenii, inclusiv pentru persecutori”. (Preasfinția Sa Claudiu, Episcopul de Cluj-Gherla, în cuvântul de deschidere)