Centru de colectare a ajutoarelor pentru refugiații din Ucraina la Catedrala din Piața Cipariu

Publicat pe: 2 martie 2022|Secțiunea: Ştiri|

În Catedrala greco-catolică din Piața Cipariu, Cluj-Napoca, s-a deschis un Centru de colectare a ajutoarelor pentru refugiații din Ucraina

 • În Piața Cipariu din Cluj-Napoca a fost deschis, de către Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla, în colaborare cu Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al Județului Cluj, un centru de colectare a ajutoarelor pentru refugiații care sosesc din Ucraina.

Bisericile din România, împreună cu asociații, fundații, organizații neguvernamentale, nenumărate familii binevoitoare de pe întreg cuprinsul țării, s-au alăturat autorităților române pentru a veni în întâmpinarea refugiaților din Ucraina, greu încercați, pentru a-i primi și a le oferi un adăpost încălzit și cele necesare vieții.

La Cluj-Napoca, Preasfinția Sa Claudiu, Episcopul de Cluj-Gherla, pe lângă îndemnul la implicarea activă a credincioșilor în parohii, prin rugăciune și colectare de bunuri, a dispus înființarea, în Piața Cipariu din Cluj-Napoca, în incinta Catedralei greco-catolice în construcție, a unui Centru de colectare a ajutoarelor pentru cei afectați de pe urma războiului din Ucraina.

Totodată, la nivel eparhial au fost deschise conturi pentru donații în bani (aici), astfel încât oricine dorește să ajute, să aibă la dispoziție căi spre a o face în mod operativ și în regim de urgență.

Nevoia de ajutor este mare, cu fiecare zi de război devenind tot mai mare, iar situația celor ce reușesc să scape din infernul creat de război tot mai dramatică.

De aceea, toți cei care doresc să-și arate solidaritatea, sunt invitați la:

CENTRUL DE COLECTARE A AJUTOARELOR
PENTRU CEI AFECTAȚI
DE PE URMA RĂZBOIULUI DIN UCRAINA

UNDE? În Cluj-Napoca la Catedrala în construcție din Piața Timotei Cipariu nr. 2  (accesul se face prin intrarea dinspre Calea Turzii – este disponibilă parcarea gratuită pentru donatori).

CÂND? În fiecare zi în intervalele orare: 09.00-12.00, respectiv 16.00-20.00 (sâmbăta și duminica 12.00-18.00)

CINE? Oricine dorește să fie solidar și vrea să arate că împreună putem fi de folos!

CE?

 1. Produse alimentare ambalate neperisabile – apă, conserve, pâine crocantă ambalată, lapte praf, lapte UHT, biscuiți, napolitane, ceai, cafea, zahăr, făină de mălai, gris, orez, cereale, piure pentru copii, supe instant;
 2. Produse igienice – săpun, pastă de dinți, periuțe de dinți, pampers, absorbante, hârtie igienică, șervețele umede, șervețele de hârtie, dezinfectanți;
 3. Materiale sanitare – comprese sterile, comprese nesterile, fașă, bandaj elastic de fixare autoadeziv, plasturi, rivanol, betadină, mănuși de unică folosință;
 4. Materiale cazarmament (toate articole noi) – pături, saci de dormit, saltele, perne, plapume, lanterne cu baterii, baterii;
 5. Hrană pentru animalele de companie – hrană uscată;

Observații importante:

 • Ținând cont de recomandările autorităților aflate în inelul întâi (lângă graniță) nu se primesc haine și încălțăminte!
 • Reprezentanții centrului își rezervă dreptul de a refuza produsele nerecomandate, neconforme, murdare sau uzate.

Cei care doresc se pot înscrie ca VOLUNTARI

 • online, dând click aici
 • sau telefonic la numerele de mai jos:
  Pr. Marius Cîmpean, 0724595933
  Pr. Mircea Marțian, 0745265935
 • și numărul pus la dispoziție de către ISU Cluj, 0751156044

Biroul pentru Comunicații sociale
al Eparhiei de Cluj-Gherla